plzh-CNenetdelvltnorues

Co powoduje, że nasze serca biją szybciej? Zdaniem uczestników konkursu Random Rapid Heartbeats są to przede wszystkim miłość, natura, rywalizacja, wspomnienia, smaki, śmierć… 

Na pytanie o powody przyspieszonego bicia serca odpowiedziało 73 artystów z 14 krajów, m.in. z Korei Płd., Tajwanu, Włoch, Holandii i Rosji, którzy nadesłali na konkurs 90 prac. Międzynarodowe jury w składzie: Laima Kėrienė (Litwa) – przewodnicząca jury, profesor Akademii Sztuk Pięknych na wydziale sztuki i biżuterii; Jurgita Grajauskaitė (Litwa) – krytyk sztuki; Kadri Mälk (Estonia) – artystka, projektantka biżuterii, profesor Estońskiej Akademii Sztuki na wydziale biżuterii; Giedymin Jablonski (Polska) – artysta, wykładowca; Andrzej Boss (Polska) – artysta, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi w Katedrze Biżuterii. Jury przyznało nagrody w pięciu kategoriach: Grand Prix; Nagroda Bursztynowa, Obiekt; Biżuteria; Nagroda Publiczności. 

  • Grand Prix otrzymała Jina Seo z USA za pracę „End to End” upamiętniającą historię osobistą i przekazującą przesłanie kultury amerykańskiej
  • Nagroda Bursztynowa powędrowała do niemieckiej artystki Sharareh Aghaei za pracę „Moment”
  • Nagroda w kategorii Obiekt trafiła do litewskiej artystki Brigity Rodaitė za pracę „Załącznik”
  • W kategorii Biżuteria przyznano dwie nagrody: dla Michaliny Owczarek z Polski za pracę „Niepostrzeżenie” i Ireny Žukauskytė z Litwy za pracę „Dla wychodzących”
  • Nagrodę Publiczności zdobyła Ieva Zigunskaya z Litwy za pracę „Bicie serca”
  • Specjalne dyplomy otrzymali: Lauryna Kiskytė, Agnė Žaltauskaitė i Airidas Skublickas z Litwy oraz Ji Young Kim z Korei Południowej.

„Tegoroczną edycję konkursu wyróżniała duża różnorodność prac oraz widoczny udział zagranicznych twórców. Większość zgłoszonych prac nawiązywała wprost do serca, tymczasem jury preferowało głębsze odniesienia do tematu, szukając symbolicznych znaczeń“ – podsumował prof. Andrzej Boss.

Z kolei prof. Laima Kėrienė podkreślała rosnące z roku na rok zainteresowanie konkursem oraz udział zarówno młodych twórców, jak i tych z wysoko cenionym dorobkiem.

Tegoroczny temat spodobał się Michalinie Owczarek, polskiej projektance i wykładowczyni w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi: „Lubię takie otwarte tematy, które dają duże pole do popisu, umożliwiając odniesienie się do różnych zagadnień“. Artystka zdecydowała się odnieść w swojej pracy do problemu zabiegania współczesnego człowieka, który nie jest w stanie dogonić ideału samego siebie. „W tej pracy umieszczony na leżaku w miejscu ‘głowy‘ bursztyn symbolizuje ludzkie lęki i niepokoje, które tak naprawdę nigdy nie pozwalają mu się zrelaksować, więc nigdy nie uda mu się zaznać spokoju“ – wyjaśniła.

Konkurs Sztuki Jubilerskiej Random Rapid Heartbeats towarzyszył XVI Międzynarodowym Bałtyckim Targom Jubilerskim Amber Trip w Wilnie. Wystawę pokonkursową będzie można m.in. oglądać w czasie tegorocznego Legnickiego Festiwalu SREBRO.