Przeświecające przez bursztyn ciepłe światło i pragnienie uchwycenia go na zawsze stało się dla jubilera Pawła Wasia inspiracją do stworzenia bursztynowo-diamentowej zawieszki AMBER DIVALI – po dekadzie nadal zachwycającej klasycznym pięknem oraz mistrzostwem wykonania.

Zdawałoby się – klejnot, zawieszka, bursztynowa lampka… Ten tajemniczy blask jantaru z kolumnami diamentowych strażników to amulet strzegący zaklętej w sobie mocy – światła.

„Piękne okazy bursztynu oglądane są pod światłem – dzięki temu łatwiej dostrzec w nich niezwykłe inkluzje, które nas, miłośników bursztynu, tak bardzo fascynują. I właśnie w takim momencie – kiedy oglądałem pod światłem plaster bursztynu, który miałem użyć do mojej pracy – nasunął mi się pomysł oświetlenia go od wewnątrz bryły światłem ledowym” – tak swoje inspiracje sprzed 10 lat wyjaśnia Paweł Waś.

W wielu kulturach światłu przypisuje się magiczną moc – w tym przypadku było to skojarzenie z hinduskim świętem Diwali, w czasie którego zapala się lampy symbolizujące zwycięstwo światła nad ciemnością, dobra nad złem. Tak narodziła się nazwa zawieszki – AMBER DIVALI, czyli Bursztynowe Święto Światła.

Rozświetlana bursztynowym światłem zawieszka powstała w 2010 r. z myślą o udziale w konkursie Bursztynowe Rzemiosło, którego temat brzmiał „Figury geometryczne w biżuterii”. Została wykonana z białego złota i ozdobiona 210 brylantami oraz 8 plastrami unikatowego białego bursztynu. Umiejętności manualne i zmysł estetyczny autora zostały ocenione przez jury bardzo wysoko – pierwszym miejscem w kategorii seniorzy.