plzh-CNenetdelvltnorues

„Chcę pokazać połączenie bursztynu z innym materiałem niż tylko srebro, do którego zostaliśmy przyzwyczajeni. Zdaję sobie sprawę, że to może być dość ryzykowne, ale też nieodzowne. Rozwojowe i nowoczesne. Po prostu inne spojrzenie” – tak Jacek Ostrowski zapowiada wystawę swoich prac w Manufakturze Bursztynu.

Prace Jacka Ostrowskiego będzie można oglądać od 6 grudnia do 12 stycznia w Manufakturze S&A w Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Wystawa Amber Outside jest dla projektanta okazją do pokazania nowych prac, reprezentujących nurt „biżuteryjnego haute couture”: pierścionków, w których zestawia on bursztyn z akrylem. „Lubimy połączenie antyków z nowoczesnym wnętrzem, dlaczego więc nie pokusić się o taką dwubiegunowość w biżuterii? Zwłaszcza że bursztyn potrzebuje oddechu i nowego, świeżego spojrzenia. Jego ciepła barwa i magiczne 40 milionów lat idealnie pasują do naszej dekady, tylko trzeba nieco odkurzyć jego wizerunek. Ja to robię poprzez nieoczywiste zestawienia, na przykład z akrylem w intensywnych barwach” – mówi Jacek Ostrowski.

Dowodem na słuszność obranego kierunku jest rynkowy sukces akrylowo-bursztynowych kolekcji: Big Ring i Street Line. „Te kolekcje to tak naprawdę fascynujące dla mnie eksperymenty, zabawa formą i sprawdzanie, dokąd mnie to zaprowadzi. W tym szaleństwie jest jednak metoda: moim celem jest pokazanie, że dzięki nietypowemu połączeniu materiałów, estetycznemu wykończeniu i nowoczesnej bryle można stworzyć nowoczesną i stylową biżuterię” – wyjaśnia projektant. 

Stylowości i nowoczesności nie można odmówić także wcześniejszym kolekcjom Jacka Ostrowskiego, takim jak 4Wave czy Fine Line, które również zobaczymy na wystawie w Manufakturze S&A. Choć łączy w nich tradycyjne srebro z tradycyjnym bursztynem, bynajmniej nie można o nich powiedzieć, że są tradycyjne (nawet jeśli w zestawieniu z kolekcjami „akrylowymi” mogą się już takie wydawać…). Zestawienie tych dwóch różnych kierunków projektowania biżuterii z bursztynem reprezentowanych przez jednego projektanta będzie z pewnością ciekawym doświadczeniem. I dowodem na jego nieustanny rozwój i niesłabnącą kreatywność.

Wystawa Amber Outside - nowe spojrzenie
Manufaktura S&A - Muzeum Bursztynu, Gdańsk
6 grudnia 2013 - 12 stycznia 2014
wernisaż: 6 grudnia, godzina 18