plzh-CNenetdelvltnorues
Surowiec oczyszczony z "niebieskiej ziemi" i wstępnie wysegregowany, Sambia

W czasie targów Złoto Srebro Czas w Warszawie (1-3.10.2010) z cyklu Muzea na Targach rozpoczęty zostanie nowy projekt wieloaspektowej prezentacji bursztynu ze szczególnym uwzględnieniem tradycji Polski środkowej. Pierwsza wystawa będzie nosiła tytuł „Najstarsze wędrówki bursztynu”.

W drugie 10-lecie targi Złoto Srebro Czas wchodzą z pełnym optymizmu przesłaniem: kochajmy bursztyn! Bursztyn, który w Polsce występuje w przyrodzie w tak znacznych ilościach, jak żaden inny kamień ozdobny.
Na pierwszej z tego cyklu wystawie zatytułowanej "Najstarsze wędrówki bursztynu" Muzeum Ziemi PAN pokaże w kilku gablotach, jak powstawały złoża bursztynu. Zainteresowany widz znajdzie rekonstrukcję bursztynowego lasu, najstarszy szlak, jaki pokonała stwardniała już żywica, ale jeszcze nie całkowicie gotowa aby nazwać ją bursztynem, do dziś eksploatowanego złoża na Sambii. Dowie się również, że zanim człowiek zaczął wydobywać bursztyn, wcześniej zrobił to plejstoceński lądolód i „hojną ręką” cenny surowiec rozrzucił na rozległe tereny Polski. Wyjaśni sobie także, skąd Bałtyk wyrzuca na plażę swe „północne złoto”. Na zakończenie zobaczymy „złoto Bałtyku”, którym człowiek neolitu zachwycił się w Niedźwiedziówce, i w jaki sposób masowo go obrabiał, a także wymieniał na handlowych szlakach.

Wystawy bursztynowych eksponatów z Warszawskich Zbiorów Bursztynu w ramach cyklu „Muzea na targach” od 10 lat stanowią merytoryczne zaplecze dla wszystkich firm bursztynniczych, które właśnie te warszawskie targi wybrały na prezentację swoich nowoczesnych wyrobów. Goście targów mogli dotychczas oglądać wystawy monotematyczne poświęcone m.in. bursztynowym kroplom jako fenomenowi przyrody, odmianom bursztynu bałtyckiego, bursztynowym roślinom czy inkluzjom zwierzęcym w biżuterii. A producenci biżuterii z bursztynem mogą czerpać inspiracje z dorobku swoich poprzedników.

Pełna treść artykułu zapowiadającego wystawę jest dostępna w Magazynie Złoto Srebro Czas 2010.