Światowe trendy na rynku biżuterii i bursztynu, najnowocześniejsze technologie jubilerskie oraz najnowsze dokonania jubilerów, złotników i projektantów biżuterii, liczne atrakcje dla gości branżowych oraz publiczności – to tylko kilka powodów, dla których warto odwiedzić 18. Międzynarodowe Bałtyckie Targi Jubilerskie Amber Trip w dniach 11-14 marca br. w Wilnie.

Kolejnym powodem może być zapoczątkowana w ubiegłym roku giełda bursztynu, na której oferowany jest surowiec pochodzący z Rosji i Ukrainy. „Największą jej zaletą jest możliwość wyboru konkretnych bryłek, podczas gdy zazwyczaj obowiązuje konieczność zakupu określonej, pełnej partii surowca. Giełda rusza już w przeddzień targów, a więc 10 marca” – wyjaśnił Giedrius Guntorius, organizator targów.

Czy znajdą się na niego nabywcy? Odpowiedź na to pytanie poznamy 10 marca. Wyczekują jej wszyscy zainteresowani, spodziewający się dalszej stabilizacji na rynku bursztynu. „Chiny, których ogromne zainteresowanie wyrobami bursztynowymi i samym surowcem wywindowały ceny i spowodowały jego niedobór 5-6 lat temu, nie są już głównym rynkiem zbytu, przestały już też dyktować ceny. Dzięki temu sytuacja wraca powoli do równowagi, powracają też klienci z Europy, Ameryki i Bliskiego Wschodu, choć na szczyt ich aktywności zakupowej zapewne będziemy musieli jeszcze poczekać. Najważniejsze jednak, że bursztynnicy mogą wreszcie wziąć głęboki oddech: cena surowca spadła, a rynki zbytu stały się bardziej przejrzyste” – tłumaczy Giedrius Guntorius.

Niewątpliwą atrakcją targów będą międzynarodowe seminaria na temat aktualności w dziedzinie biżuterii i bursztynu oraz międzynarodowy konkurs sztuki jubilerskiej, który w tym roku odbędzie się pod hasłem „ECOSIGHT”. Międzynarodowe jury wyłoni zwycięzców konkursu jubilerskiego w czterech kategoriach (Grand Prix oraz nagrody w kategorii: bursztynowe dzieło, wyrób jubilerski oraz obiekt), swojego faworyta będzie mogła również wybrać publiczność.

W 18. Międzynarodowych Bałtyckich Targach Jubilerskich Amber Trip weźmie udział 240 wystawców – głównie z krajów bałtyckich, Polski, Turcji, Włoch, Ukrainy, Rosji, Białorusi, ale także z USA, Japonii, Indii, RPA i Meksyku. Organizator spodziewa się ok. 8000 odwiedzających – w tym ok. pół tysiąca przedstawicieli szeroko pojętej branży jubilerskiej. Nad bezpieczeństwem ich zakupów będą – podobnie jak w ubiegłym roku – czuwać eksperci, którzy w razie potrzeby będą kontrolować autentyczność wyrobów jubilerskich. Wsparciem dla publiczności będą styliści, którzy doradzą, jak wybrać najbardziej odpowiednią biżuterię i na co zwrócić uwagę przy jej zakupie.

18. Międzynarodowe Bałtyckie Targi Jubilerskie AMBER TRIP
11-14 marca 2020
Centrum Wystawiennicze Litexpo w Wilnie
Więcej informacji: Amber Trip