Za sprawą targów Amber Trip Wilno pretenduje do miana Stolicy Bałtyckiej Biżuterii. Litewska stolica ma stać się nią już po raz 10. w pierwszy wiosenny weekend marca.

Organizatorzy Międzynarodowych Targów Bałtyckiej Biżuterii Amber Trip stawiają sobie za cel popularyzację bursztynu oraz budowanie „Biżuteryjnych mostów” pomiędzy wschodnią a zachodnią Europą. Uczestniczą w nich firmy z Litwy, Polski, Turcji, Rosji, Łotwy, Estonii, Ukrainy, Grecji, Włoch, Belgii, Czech, Niemiec, Indii i innych krajów. Ubiegłoroczna edycja została uznana za wyjątkowo dobrą, co zdaniem organizatorów odzwierciedla zainteresowanie i znaczenie biżuterią. Zwłaszcza tą bursztynową, która stanowi połowę wyrobów jubilerskich prezentowanych przez niespełna setkę wystawców. Na pozostałą połowę składają się wyroby ze srebra, złota i kamieni szlachetnych oraz jubilerskich. Na targach oferowane są również narzędzia i maszyny oraz akcesoria jubilerskie.

Targom Amber Trip od początku istnienia towarzyszy międzynarodowy konkurs jubilerski, który w tym roku odbędzie się pod hasłem „Numer 10. Victoria”. Jego celem jest prezentacja i promocja najlepszych osiągnięć współczesnej sztuki biżuteryjnej oraz zachęcanie artystów do ekspresji właśnie poprzez biżuterię. W programie ramowym znajdą się także wykłady na temat bursztynu, diamentów oraz aktualnej sytuacji rynkowej w różnych krajach.

X Międzynarodowe Targi Bałtyckiej Biżuterii Amber Trip
13 – 16 marca 2013, Wilno/Litwa
www.ambertrip.com