plzh-CNenetdelvltnorues
Sława Tchórzewska: bransoleta

Jaka biżuteria będzie modna w sezonie wiosenno-letnim? Trendów jak zwykle jest wiele, ale jedno jest pewne: nieco odmienna niż dotychczas, ponieważ projektanci prześcigają się w szukaniu nowych, atrakcyjnych rozwiązań.

Dostosowanie się do obowiązujących trendów w modzie i współczesnego odbiorcy to dziś warunek konieczny nie tylko w jubilerskim świecie. Aktualne trendy za nic sobie mają wysokie ceny kruszców, zmuszając producentów i projektantów do nie lada wysiłku: jak tu wymyślić wzór, który będzie jednocześnie duży i lekki? Rozwiązań poszukują oni w materiałach nieszlachetnych, próbując zaadaptować do potrzeb współczesnej biżuterii materiały takie jak drewno, skóra, plastik, tkanina. Rysu nowoczesności dodają także nawiązania do młodzieżowej symboliki subkulturowej, jak czaszki czy elementy gier. Wszelkie warunki, by się podobać, a przy tym pobawić w projektanta, spełniają nieśmiertelne – zdaje się – charmsy: bajecznie kolorowe, wykonane z najróżniejszych materiałów i sprawiające, że ozdoba „żyje”.

Efekt „życia” biżuterii można też w prosty sposób osiągnąć, stwarzając wrażenie przestrzenności. Tę najłatwiej uzyskać poprzez odpowiednie kształtowanie materiału, zabawy z fakturą powierzchni oraz ażurowe formy i roślinną ornamentykę. I oczywiście dzięki wyrazistym kolorom lub twórczej zabawie z barwnymi kompozycjami.

Projektanci nie zapominają też o miłośniczkach stylu klasycznego – wbrew pozorom wcale nie zarezerwowanego tylko dla starszych pań na nudne przyjęcia. Pamiętajmy, że biżuteria jest ważniejsza nawet niż torebka czy buty – nie tylko dopasowujemy ją do stroju, ale ona go wręcz tworzy! I bawimy się nią – jak modą.