plzh-CNenetdelvltnorues

Kazimieras Mizgiris, słynący z pięknych zdjęć i miłości do bursztynu, został Honorowym Obywatelem Nidy i otrzymał z odznakę Ministerstwa Kultury za nieocenione zaangażowanie w promowanie piękna Mierzei Kurońskiej poprzez sztukę fotografii, liczne wystawy i wydawnictwa, jak również działalność muzealną na Litwie i zagranicą. 

To wzruszający tytuł, dziękuję. Mając świadomość, że los nas sprowadził na Mierzeję Kurońską nie tylko po to, byśmy mogli ją podziwiać, ale przede wszystkim po to, by wypełniać wolę wszechświata, dziękujemy, że przez wiele lat mieliśmy zaszczyt tu mieszkać i kultywować lokalne tradycje. A jako że mamy jeszcze wiele marzeń i niespełnionych planów, obiecujemy, że będziemy dalej sławić dobre imię Nidy i litewskie złoto, czyli bursztyn – powiedział Kazimieras Mizgiris, dziękując za tytuł Honorowego Obywatela Miasta Nida.

Kazimieras Mizgiris wraz z żoną Wirginiją prowadzą m.in. Muzeum-Galerie Bursztynu w Wilnie i Nidzie, Bałtyckie Centrum Sztuki Bursztynniczej w Wilnie oraz Galerię Bursztynu Kurėnas i Dom Artysty w Nidzie. Od momentu, kiedy wiele lat temu obydwoje odkryli bursztyn bałtycki na plaży w Nidzie, stał się on ich ogromną pasją – drugą po fotografii. Świadomość, jak nierozerwalnie historia Mierzei Kurońskiej jest związana z bursztynem, okazała się wystarczająco silną motywacją do kontynuowania tradycji – jednak już w nowoczesnym wydaniu. Współpraca z artystami litewskimi i zagranicznymi, dla których powstał w Nidzie Dom Artysty, zaowocowała imponującą kolekcją współczesnej sztuki bursztynniczej pokazywaną na licznych wystawach w kraju i zagranicą.

Po otwarciu muzeum oraz kilku galerii i Bałtyckiego Centrum Sztuki Bursztynniczej, kiedy artyści mają okazję przyjechać do Nidy i tworzyć w Domu Artysty, po zgromadzeniu tysięcy eksponatów, możemy śmiało powiedzieć, że osiągnęliśmy już coś wielkiego. A kiedy ludzie zakochują się w bursztynie po zwiedzeniu naszych muzeów i galerii, wiemy, że nasze wysiłki nie poszły na marne – deklarują.

Wręczenie odznaczeń miejskich i państwowych uświetniło otwarcie Muzeum Bursztynu w Nidzie, które narodziło się z inicjatywy Wirginiji i Kazimierasa Mizgirisów. W nowocześnie zaaranżowanych wnętrzach prezentowana jest historia bursztynu, bogactwo jego form i barw, właściwości, inkluzje, metody wydobycia oraz oczywiście liczne przykłady współczesnej wytwórczości.

W swoim nowym dziele – Muzeum Bursztynu – stworzyłeś szczególną narrację, opowiadając o historii bursztynu od natury do kultury. Właściwie nie ma chyba lepszego miejsca, by poczuć harmonię natury i kultury niż Nida, gdzie obydwa elementy są równie ważne: zarówno niepowtarzalna przyroda, jak i kultura o bogatej tradycji. Nie mam wątpliwości, że już od pierwszego dnia to muzeum będzie emanować energią Nidy organicznie i naturalnie, jakby było inkluzją zamkniętą w bryłce bursztynu – podsumował Simonas Kairys, Minister Kultury Republiki Litewskiej.