plzh-CNenetdelvltnorues

Kosmetyki, maści, nalewki… – zdrowotne właściwości bursztynu można wykorzystać na wiele sposobów. Ostatnio pojawiła się nowa możliwość: bursztynowa sauna.

Sauna, która nosi oficjalną nazwę „Słońce”, a nieoficjalnie nazywana jest bursztynową komnatą, to pomieszczenie o powierzchni 22 m2, którego ściany, sufit i siedziska zostały wyłożone naturalnym bursztynem. Inwestycja pochłonęła 100 tys. euro oraz 3 tony surowca, a jej budowa trwała rok. Sauna znajduje się w kompleksie rekreacyjno-wypoczynkowym Holiday Park w Połądze.

Koncepcja sauny bursztynowej powstała we współpracy z naukowcami, którzy przez rok badali, jak najlepiej wykorzystać prozdrowotne właściwości bursztynu bałtyckiego. Ich zdaniem podgrzewanie za pomocą podczerwieni do temperatury 40-45 stopni spowoduje, że bursztyn uwolni zawarty w nim kwas bursztynowy. Pomysłodawcy zalecają pozostanie w łaźni do 30 minut: „To dobry czas na uwolnienie wszystkich dobrych właściwości bursztynu, które mają bardzo pozytywny wpływ na ludzki układ nerwowy i obniżają poziom stresu” – przekonują. Całości pozytywnego wrażenia dopełniają przyjemne dla oka, ciepłe barwy złota Bałtyku oraz jego żywiczna woń, jak również relaksująca muzyka.

Inwestorzy spodziewają się dużego zainteresowania bursztynową sauną, licząc na to, że przede wszystkim w zimowych miesiącach mieszkańcy i turyści będą szukać skutecznych sposobów na poprawienie samopoczucia. Zasadność tych oczekiwań potwierdziła Ingrida Valaitienė, prezydent Litewskiego Stowarzyszenia Hoteli i Restauracji: „Każda nowa usługa przyciąga coraz więcej turystów, a bursztynowa sauna jako jedyna na świecie będzie wyjątkową atrakcją turystyczną w Litwie i całym regionie bałtyckim”.