plzh-CNenetdelvltnorues

Od 7 września w Królewskim Mieście Sandomierzu trwa II Festiwal Krzemień Pasiasty – Kamień Optymizmu. Optymistyczne spotkania z kamieniem optymizmu potrwają aż do 30 października.

„Sukces I Festiwalu Krzemienia Pasiastego, nader sympatyczny odbiór imprezy przez publiczność, uczestników, artystów i mieszkańców Sandomierza zmobilizował nas do przygotowania drugiego spotkania. Wtedy świętowaliśmy 40 lat krzemienia pasiastego w biżuterii, dziś chcemy główną myśl i uwagę skierować na Muzeum Okręgowe w Sandomierzu i znajdującą się w nim jedyną w świecie muzealną kolekcję krzemienia pasiastego w biżuterii i obiektach sztuki” – mówi Mariusz Pajączkowski, współorganizator imprezy. Kolekcję tę tworzą prace powstające podczas odbywających się od roku 2000 Sandomierskich Warsztatów Złotniczych. Będzie to więc okazja przypomnieć sobie 7 minionych edycji tych spotkań, zwłaszcza że 8. Sandomierskie Warsztaty Złotnicze odbędą się już niebawem, bo 7-19 października.

Głównym wydarzeniem II Festiwalu Krzemienia Pasiastego będzie otwarcie wystawy i ogłoszenie wyników II Ogólnopolskiego Konkursu Biżuterii Autorskiej Krzemień Pasiasty – Kamień Optymizmu. Na to wydarzenie organizatorzy zapraszają w sobotę 14 września o godzinie 18 do Galerii Otwartej. Ponadto w programie aż 16 wystaw, prezentacje, spotkania i filmy, pokazy archeologii eksperymentalnej (w tym łupania krzemienia i rozpalania ognia w neolicie), spektakle plenerowe, wycieczki szlakiem krzemienia pasiastego, koncerty, happeningi, warsztaty biżuterii oraz akcje fotograficzne.  

Bursztynowy Portal amber.com.pl jest patronem medialnym Festiwalu Krzemienia Pasiastego.