plzh-CNenetdelvltnorues

Tytuł pierwszej wystawy zbiorowej polskich artystów i projektantów w Galerii Otwartej w Sandomierzu brzmiał „31 x biżuteria”. Trzy lata i cztery edycje później hasło brzmi już „72 x biżuteria” i bierze w niej udział ponad 70 wiodących twórców biżuterii.

„Zaproszenia wysłałem do ponad 100 osób, z czego do dziś odpowiedziało 72, stąd taki właśnie tytuł. Ale jak uczy doświadczenie, na chwilę przed otwarciem wystawy z pewnością dołączy do nich jeszcze kilka nazwisk” – mówi organizator wystawy Mariusz Pajączkowski. Lista nazwisk wskazuje na to, że będzie to wystawa bardzo przekrojowa, głównie ze względu na różnorodność charakterów twórczych, stosowanych materiałów, koncepcji artystycznych, spojrzenia na biżuterię. Znajdują się na niej zarówno wiodący, znani twórcy, jak i ci mniej znani. Czyje prace zobaczymy? M.in. Jacka Byczewskiego, Pawła Kaczyńskiego, Jarosława Westermarka, Jana Pomianowskiego, Danki Czapnik, Oliwii Kuczyńskiej czy Małgorzaty Kalińskiej. „Zależało mi na tym, by zaprosić możliwie duże spektrum twórców – w końcu to Galeria Otwarta: zarówno dla kupujących, jak i dla autorów, od studentów po emerytów” – deklaruje Mariusz Pajączkowski.

Każdy z uczestników został poproszony o przygotowanie prac specjalnie na tę wystawę, tak aby odwiedzający galerię mogli zapoznać się z najnowszymi propozycjami biżuterii z pracowni polskich projektantów. A na miejscu dowiedzą się, kim jest autor, czym wyróżnia się jego twórczość i dlaczego warto nosić unikatową biżuterię.

„72 x biżuteria” to już piąta wystawa z tego cyklu w Galerii Otwartej. Prace będzie można oglądać i kupować od 27 kwietnia do 3 września. Autorom najciekawszych realizacji zostaną przyznane wyróżnienia: Burmistrza Sandomierza, Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, Biura Wystaw Artystycznych w Sandomierzu, Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych, Sandomierskiego Stowarzyszenia Kulturalnego, Galerii Gold&Silver Cezarego Łutowicza oraz Galerii Otwartej.

Wystawa „72 x biżuteria”
Galeria Otwarta, Sandomierz
27.04 - 03.09.2013
wernisaż: 27.04.2013, godz. 17