plzh-CNenetdelvltnorues
Praca Fumiki Taguchi z Japonii

Robert Baines z Australii, Helena Lehtinen z Finlandii i Fumiki Taguchi z Japonii – to laureaci tegorocznego nagrody Herberta Hofmanna w międzynarodowym konkursie Schmuck.

1908 2 „Papuga” – tak nazywa się jedna z prac Roberta Bainesa. I nie jest to jedyna praca z motywami zwierzęcymi w jego dorobku. W okrągłych lub owalnych broszach operuje interpretacjami świata zwierząt: od węży po niedźwiedzie. Jury spodobały się jego humorystyczne i ironiczne nawiązania, podobnie jak też i te do form biżuterii z poprzednich epok. Historia jest dla niego punktem wyjścia do tworzenia własnych, nowych i pełnych ekspresji form biżuteryjnych. Zdaniem jury, Robertowi Beinesowi wychodzi to naprawdę świetnie.  

Prace Fumiki Taguchi przywodzą na myśl ordery i inne ozdobne odznaczenia – ale tylko na pierwszy rzut oka. W swoich broszach w zaskakujący sposób autor zadaje kłam przekonaniu, jakoby w Japonii wartość biżuterii była mierzona rozmiarem kamieni. Zafascynowany dawnymi formami odznaczeń rezygnuje z użycia diamentów, „tworząc” je ze srebrnych opraw. W swojej pracy „Expression of white“ naśladuje połysk tych szlachetnych kamieni – łudząc oko. Zaskakująca nowa droga, która przekonała jury.

Siedem sztuk biżuterii liczy grupa różnorodnych zawieszek autorstwa Heleny Lethinen z Finalndii. „Rodzina” – tak brzmi tytuł pracy o charakterze martwej natury, składającej się z najprostszych, zredukowanych form. Wartość zyskują poprzez wkład ręcznej pracy. Jury doceniło „wyraźną surowość formalnej realizacji” oraz „wykonanie i kompozycja grupy z różnorodnych materiałów i w delikatnych kolorach”.

1908 3

SCHMUCK to doroczna, odbywająca się w marcu w ramach Międzynarodowych Targów Rzemiosła międzynarodowa wystawa konkursowa – uchodząca za najważniejszą w dziedzinie biżuterii konceptualnej. Prace twórców z całego świata są kwalifikowane przez wybranego kuratora i znawcę współczesnej sztuki biżuteryjnej. W tym roku był nim Bernhard Schobinger ze Szwajcarii, który spośród ponad 600 prac wybrał ponad 250 autorstwa 58 twórców z 18 krajów.

Wystawa SCHMUCK będzie prezentowana w maju br. w ramach Legnickiego Festiwalu SREBRO.