plzh-CNenetdelvltnorues
Ehinger-Schwarz - laureat w kategorii biżuteria platynowa

Pod takim hasłem Gildia Platyny zorganizowała po raz drugi konkurs na najciekawsze wzornictwo w biżuterii platynowej. Zwyciężyły manufaktury Ehinger-Schwarz, Niessing, Gebrüder Schaffrath und schmuckwerk. 

Wzięło w nim udział 28 manufaktur i projektantów z Niemiec, Szwajcarii, Austrii, Holandii i Włoch, którzy zgłosili ponad 50 prac w następujących kategoriach: pierścionek, biżuteria, pierścionek zaręczynowy i trzyczęściowy komplet. Ich prace oceniło jury, w którym zasiedli przedstawiciele międzynarodowych mediów, handlu i designu. Najlepsze projekty wybierali także odwiedzający tegoroczne targi inhorgenta w Monachium, które odbyły się w miniony weekend. Konkurs jest okazją do zapoznania się z najnowszymi trendami i nowościami w biżuterii platynowej oraz nawiązania bezpośrednich kontaktów z twórcami.

Zwycięzcą w kategorii biżuteria platynowa została znana niemiecka firma Ehinger-Schwarz. Inspiracją do jej stworzenia były gotyckie okna w katedrze w Ulm – każde z nich wyjątkowe i inne. Brylanty i akwamaryny połyskują magicznie – jak światło załamujące się w okiennych witrażach.

1623 2Za najlepszą pracę w kategorii obrączki jury uznało propozycje słynącej z nowatorskich projektów firmy Niessing. Stworzony został cały system pierścionków „Platinum” odpowiadający oczekiwaniom wymagających klientów. 

1623 3
Gebrüder Schaffrath to twórca kompletu „Vendetta Cielo” z wymiennym czerwonym korundem oraz pierścionki z diamentami, która stworzyła najlepszy projekt w kategorii platynowy komplet. „Klasyczny a jednocześnie bardzo na czasie. Czerwony korund świetnie harmonizuje z białą platyną. Ten akcent kolorystyczny rzuca się w oczy, a jednocześnie jest klasyczny i stonowany” – podsumowało jury.

1623 4Faworytem publiczności został platynowy pierścionek z wieloma ogniwami wysadzany brylantami firmy schmuckwerk. Po dołączeniu doń dodatkowego elementu szybko zamienia się w elegancką bransoletę.

Platyna jest najdroższym i najrzadziej – 30 razy rzadziej niż złoto – występującym metalem szlachetnym. Ceniona za szlachetny urok i odporność. Zwłaszcza ta druga cecha ma w biżuterii – a zwłaszcza w obrączkach ślubnych i pierścionkach zaręczynowych – symbolizować trwałość i nierozerwalność związku. Jest symbolem miłości, która nigdy nie przemija. Ceny biżuterii platynowej znacznie przewyższają te złotej nie tylko ze względu na wyjątkowość i właściwości materiału, ale także dlatego, że jej obróbka jest znacznie bardziej pracochłonna i wymaga znacznie większych zdolności jubilerskich.