plzh-CNenetdelvltnorues
Praca Lucyny i Marka Nieniewskich

Z okazji 20-lecia istnienia Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych zaprasza swoich byłych i obecnych członków do nadsyłania prac, które powstały w tym okresie, na wystawę zatytułowaną „STFZ. Z Archiwum XX”.

W lutym 2011 minęło 20 lat istnienia Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych. Wielu z nas pamięta, jak wyglądały wtedy pracownie, galerie, nasze prace i narzędzia, i widzimy, jak wiele się zmieniło. Dziś   odwiedzamy największe targi i wydarzenia, bez problemu dowiadujemy się, co słychać w pracowniach projektantów na całym świecie. Wystarczy czasami jedno kliknięcie...

To, co dziś pokazujemy, w większości przypadków ma ciągle rys polskiego projektu! Naszej tradycji, naszych przyzwyczajeń, też naszych błędów, które z upływem czasu stały się nowymi technikami złotniczymi. Utrwalmy to. Pokażmy, co zrobiliśmy.

Wystawa

Pomysł wystawy jest związany z przypadającym w bieżącym roku dwudziestoleciem powstania STFZ. Otrzymaliśmy zaproszenie z Galerii Sztuki w Legnicy, aby właśnie taką wystawę zorganizować i pokazać w ramach Legnickiego Festiwalu Srebra 2011, a potem w kraju i za granicą. Przekazane prace ze względu na planowane powtórzenia wystawy pozostaną w dyspozycji organizatorów przez ok. 1,5 roku. Następnie zostaną oddane lub odesłane drogą pocztową na adres korespondencyjny zamieszczony w zgłoszeniu.

Nasze działania

- organizatorami wystawy jest Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych (STFZ), zrzeszające czołowych polskich artystów plastyków i projektantów zajmujących się sztuką złotniczą oraz Galeria Sztuki w Legnicy, od roku 1979 prowadząca najstarszy w Europie cykliczny projekt promujący współczesną sztukę;
- do udziału zapraszamy wszystkich byłych i aktualnych członków STFZ
- każdy z uczestników proszony jest o nadesłanie przynajmniej dwóch prac powstałych w czasie, gdy był członkiem STFZ, i które uznaje za szczególnie ważne; nie muszą to być prace nowe, ale prosimy o przemyślany wybór (może warto pokazać prace, które jeszcze nie były publikowane?) 
- ostateczny kształt wystawie nada Rada Programowa STFZ;
- STFZ zorganizuje zbiór prac przeznaczonych na wystawę, ich właściwe oznaczenie i przesłanie do Galerii Sztuki w Legnicy;
- Galeria Sztuki w Legnicy zobowiązała się do wykonania zdjęć nadesłanych prac oraz przygotowania i sfinansowania druku katalogu według własnego projektu. STFZ w trosce o nakład i objętość katalogu poczyni starania o zdobycie dodatkowych funduszy.

Prace, terminy

Prosimy o:
- dostarczenie prac w opakowaniach, które skutecznie zapobiegną ich uszkodzeniu podczas transportu;
- dołączenie specyfikacji prac według wzoru załączonego poniżej;
- wskazanie pracy, która miałaby być umieszczona w katalogu, gdyby nie mogły być umieszczone obie (Uwaga! To tylko wskazanie! Ostateczną decyzję podejmie wydawca, uwzględniając w miarę możliwości wybór Autora).
- dołączenia kwoty 70 zł, która zostanie przeznaczona na zwiększenie nakładu katalogu.

Prosimy o dostarczenie prac najpóźniej do dnia:
- wysyłka pocztowa/kurierska; prace muszą fizycznie dotrzeć do dnia 1 kwietnia na adres: Bogumił Bytomski, ul. Pstra 6, 03-061 Warszawa;
- osobiście: prace można zostawić w Firmie HOPEA (członek wspierający STFZ) w Warszawie, ul. Orla  do dnia 4 kwietnia, do godz. 14.00;
- 4 kwietnia po południu odbędzie się przegląd prac przez Radę Programową STFZ oraz ich przygotowanie do wysyłki, która odbędzie się w nocy dnia 4 kwietnia!

Konieczne jest dostosowanie się do ww. terminów! Związane to jest z terminem wykonania zdjęć i drukiem katalogu przez Galerię Sztuki w Legnicy.

Katalog

Katalog prac będzie wydrukowany w ilości 800 - 1000 egz. i przekazany nieodpłatnie: autorom (po 5-10 egz.) i STFZ w ilości 200 egz. Pozostałe egzemplarze pozostaną w gestii Galerii Sztuki w Legnicy w celach promocyjnych i będą towarzyszyły kolejnym ekspozycjom wystawy. Będzie możliwość odpłatnego nabycia katalogu.
W katalogu zostaną umieszczone teksty/komentarze przygotowane przez Pana Michała Gradowskiego (twórcę i wieloletniego kustosza Muzeum Złotnictwa w Kazimierzu Dolnym), Galerię Sztuki w Legnicy i Andrzeja Bielaka – przez 20 lat prezesa STFZ. W katalogu zostanie umieszczona informacja o wystawie oraz działaniach prowadzonych przez Galerię Sztuki w Legnicy i STFZ.

Uczestnicy wystawy

Wystawa będzie pokazana w ramach Legnickiego Festiwalu Srebra 2011 (kwiecień/czerwiec 2011) oraz w innych galeriach i muzeach.

Kontakt

Kuratorem wystawy ze strony STFZ jest Bogumił Bytomski, tel. 502 670 594, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.