Na pierwszy rzut oka niepozorny. Ale już drugie spojrzenie wystarcza, by dostrzec ukrytą głębię. Efekt ten nie umknął międzynarodowemu jury konkursu Amberif Design Award 2017, które przyznało Marcinowi Tymińskiemu Nagrodę Główną.

Wyrafinowane połączenie bursztynu bałtyckiego, polimeru i stali. Jury jednogłośnie zdecydowało, że praca ta zasługuje na nagrodę główną jako elegancka i prosta współczesna biżuteria. Sposób, w jaki fasety i powierzchnie pracy kierują i rozpraszają światło, tworzy lśniące światło przewodnie dla designu – tak swoją decyzję uzasadniło jury.

Ten pierścionek jest wyjątkowy nie tylko dlatego, że zdobył główną nagrodę w ważnym międzynarodowym konkursie, ale także dlatego, że był pierwszym z bogatego cyklu biżuterii z polimeru. To właśnie dzięki użyciu powłoki polimerowej udało się osiągnąć ten wyjątkowy efekt rozproszenia światła przechodzącego przez bursztyn. Dodatkowo polimer chroni bursztyn, zabezpieczając go przed ukruszeniem.


Kiedy przygotowuję się do udziału w konkursie, zależy mi przede wszystkim na tym, by pokazać coś, na co nikt wcześniej nie wpadł. W przypadku konkursu Amberif Design Award w 2017 r., którego temat brzmiał „Peryferia”, było to właśnie zastosowanie polimeru w połączeniu z bursztynem – wyjaśnił Marcin Tymiński.


Cykl biżuterii z polimerów jest przez niego rozwijany do dziś. Bardzo często w tej biżuterii znajduje zastosowanie bursztyn bałtycki. Zastosowanie nowoczesnych polimerów i większy nacisk na nowoczesny design w biżuterii okazało się znaczącym zwrotem w jego karierze: kilkakrotnie zakwalifikował się do udziału w targach JOYA: Barcelona Art Jewellery Fair, został zaproszony do udziału w wystawie LOOT: MAD ABOUT JEWELLERY w Nowym Jorku w Muzeum Sztuki i Projektowania w Nowym Jorku, przygotował uznaną za spektakularną wystawę jubileuszową „For sale” podczas Legnickiego Festiwalu SREBRO w 2017 r. oraz dwukrotnie otrzymał Nagrodę Główną Amberif Design Award w 2017 i 2020 roku.W najnowszej odsłonie, która dopiero czeka na swoją premierę, twórca połączy polimer z bursztynem i diamentami. 

 

Polecamy: Oczekuję czegoś więcej od samego siebie – rozmowa z Marcinem Tymińskim


W dorobku artystycznym Marcina Tymińskiego bursztyn od samego początku odgrywał wiodącą rolę. Już przy pierwszym spotkaniu z tym minerałem organicznym dostrzegł jego ukryty potencjał i swoją rolę w jego odkryciu. Robi to nieprzerwanie od drugiej połowy lat 90. ubiegłego wieku, projektując powtarzalne kolekcje oraz wyjątkowe unikaty. Niejednokrotnie był za nie nagradzany w Międzynarodowym Konkursie na Projekt Biżuterii z Bursztynem Bałtyckim Amberif Design Award oraz Mercurius Gedanensis (obecnie Amberif Selection), który promuje unikatowe cechy bursztynu bałtyckiego i wysoki kunszt twórców.