plzh-CNenetdelvltnorues

W 1946 roku Adam Chętnik rozpoczął tworzenie Muzeum w Łomży, przy czym szczególnie dużo uwagi poświęcił organizacji działu bursztynu. W stosunkowo niedługim czasie zgromadził ponad 700 eksponatów, wśród których znajdował się nie tylko sam bursztyn, ale także inne przedmioty poszerzające wiedzę o bursztynie, informujące o jego powstaniu, pochodzeniu, wędrówce, wydobywaniu, obróbce i użytkowaniu.

muzeum_lomza_110 kwietnia 1950 roku została otwarta w Łomży wystawa czasowa, która była pierwszą wystawą w Polsce prezentującą bursztyn. Wystawa trwała do 5 października 1950 roku, zaprezentowano na niej około 500 różnych eksponatów wraz z ilustracjami, wykresami i mapkami. "Określenie bursztynów (surowca, ziemi bursztynowej, obróbki itp.) oparte jest całkowicie niemal na pewnego rodzaju geologii ludowej, a przede wszystkim od dawnych miejscowych bursztyniarzy, żyjących lub dawno zmarłych, od których w ciągu 40 lat zbierałem wiadomości i notatki" - tak pisał Chętnik w roku otwarcia wystawy. Dwa lata później napisał: "Wystawa działu bursztyniarskiego w dwu salach Muzeum Północno-Mazowieckiego zwróciła większą uwagę na tę placówkę. Odwiedzano tłumnie ciekawe eksponaty miejscowego 'złota północy', o którym mało kto wiedział, sensację wzbudzały piękne wyroby kurpiowskie z bursztynu 'tutejszego' i oryginalne obrabiarki, wykonane przez okolicznych majstrów, według starych wzorów, jakie się dało przechować... Wystawa więc spełniła tu swoje zadanie".

muzeum_lomza_2Stałą wystawę bursztynu otwarto w 1958 roku w lokalu Muzeum przy ulicy Sadowej. W maju 1978 roku wystawa praktycznie przestała istnieć, gdyż prawie wszystkie eksponaty zostały skradzione, a sprzęt wystawienniczy zniszczony. Po odzyskaniu eksponatów, mimo ich częściowego zniszczenia, wznowiono wystawę "Bursztyn z dorzecza środkowej Narwi" w 1980 roku, w prawie niezmienionym układzie, ale już w nowej siedzibie Muzeum przy ulicy Krzywe Koło. Zbiór - według katalogu rzeczowego - składa się z surowca, próbek ziemi bursztynowej, gatunków bursztynu, wyrobów z bursztynu z obszaru dorzecza Narwi, warsztatów, narzędzi, półwyrobów, surowca i wyrobów spoza obszarów nadnarwiańskich
Zbiór działu bursztynu, mimo że w stosunku do eksponatów w innych działach Muzeum ilościowo nieliczny (1200 obiektów), jest unikalnym i największym zbiorem regionalnym w Polsce, bogato dokumentującym niewielki fragment wielowiekowych dziejów bursztynu.
W 2005 roku Muzeum przeniosło się do budynku przy ulicy Dwornej 22, gdzie obecnie prowadzone są prace remontowe. W związku z powyższym wystawa stała "Bursztyn z dorzecza Narwi" jest nieczynna.

Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży
ul. Dworna 22, 18-400 Łomża
tel/faks +48 86 216 64 87
www.muzeum.4lomza.pl