plzh-CNenetdelvltnorues
Liść w bursztynie dominikańskim

Największa na Wyspach Brytyjskich wystawa bursztynu zostanie otwarta 10 maja w Muzeum Narodowym Szkocji w Edynburgu. Amazing Amber to ponad 320 obiektów – zdecydowana większość z nich nigdy wcześniej nie była jeszcze prezentowana publiczności. 

Celem tej wystawy jest pokazanie, jak skamieniała żywica drzew iglastych została uformowana, jak była w przeszłości wykorzystywana i jaką rolę ogrywa obecnie – zwłaszcza dla naukowców, którzy badając zamknięte w bursztynie życie, próbują rzucić nowe światło na historię życia na Ziemi. Wystawa Amazing Amber zbiega się w czasie z 20. rocznicą premiery kasowego filmu Jurassic Park – o dinozaurach wyhodowanych z DNA ich prehistorycznych przodków, pobranego z krwi, którą wyssały ówczesne komary, zanim zostały uwięzione w bursztynie . Ten film mocno rozpalił wyobraźnię publiczności, jak również zainicjował nową falę naukowych badań bursztynu. W nawiązaniu do filmu, na wystawie zostanie pokazana replika laski zdobionej bursztynem z inkluzją komara, jaką Richard Attenborough wykorzystał w drugiej części filmu pt. Zaginiony świat: Park Jurajski.

Bursztyn był bardzo ceniony przez naszych przodków – na wystawie zostaną zaprezentowane liczne przykłady jego wykorzystania pochodzące z ponad 15 różnych krajów, w tym Birmy, Meksyku, Dominikany oraz krajów bałtyckich. Wśród eksponatów znajdą się m.in. antyczna i współczesna biżuteria i przedmioty religijne, ozdoby, jak i 130 fascynujących inkluzji powstałych wskutek uwięzienia owadów oraz innych materiałów organicznych w lepkiej żywicy – to naturalna kapsuła czasu zawierająca formy życia sprzed wielu milionów lat. Będą to m.in. inkluzje muchy, chrząszczy oraz pajęczyny, jak również krwiopijny kuczman sprzed 100 milionów – a więc żyjący jeszcze w czasach dinozaurów.

Atrakcyjna współczesna biżuteria z bursztynu będzie pokazana obok pięknie wykonanych, starożytnych szkockich ozdób sprzed tysięcy lat. Inne elementy wystawy zasługujące na podkreślenie to przepiękne XVII-wieczne włoskie obiekty sakralne, największa na świecie bryła bursztynu z Birmy i przykłady ręcznie rzeźbionego bursztynu z Chin i Meksyku, jak również zastawa stołowa z rączkami zdobionymi bursztynem, używana podobno przez samego lorda Waltera Scotta, znanego szkockiego poety i pisarza. Amazing Amber przedstawia również starożytne przykłady zastosowania bursztynu w sztuce ludowej – dawniej wierzono w jego leczniczą i magiczną moc, dlatego stosowano go w amuletach chroniących przed demonami, używano do leczenia ślepoty czy też oczyszczania wody.

Na wystawie znajdują się eksponaty pochodzące z kolekcji Muzeum Narodowego Szkocji oraz wypożyczone z innych muzeów, m.in. Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Victorii i Alberta, jak również kolekcji prywatnych: lorda Waltera Scotta z pałacu w Abbotsford, Universal Studio oraz lorda Davida Attenborough.

„Bursztyn fascynował ludzkość przez tysiące lat, zarówno swoim pięknem, jak i trójwymiarowymi formami życia uwięzionego we wnętrzach wielu bryłek, które wiele nam dziś mówią o niesamowitej historii naszej Ziemi. Wierzymy, że Amazing Amber, potraktowana jako kapsuła czasu, zainteresuje odbiorców z różnych stron świata. Naszym celem jest pokazanie pełnego przekroju bursztynowych zagadnień – od zabytków archeologicznych po Jurassic Park. Tak więc każdy – i dzieci, i dorośli – powinien znaleźć tu coś ciekawego” – zachęca dr Andrew Ross, paleontolog i kurator wystawy Amazing Amber.


Wystawa Amazing Amber
10 maja – 8 września 2013
Muzeum Narodowe Szkocji, Edynburg
wstęp wolny
Więcej informacji: www.nms.ac.uk