plzh-CNenetdelvltnorues

Mariacka, bodaj najsłynniejsza i najpiękniejsza gdańska uliczka, będzie obchodzić swoje święto w tradycyjnej wieczornej scenerii wypełnionej licznymi atrakcjami. Jedną z nich będzie możliwość przymierzenia kolii podarowanej księżnej Kate w czasie jej niedawnej wizyty w Gdańsku. Warto, nawet jeśli to tylko wierna kopia…

Wykonana z naturalnego bursztynu bałtyckiego w kolorze mlecznym i 14-karatowego złota kolia “Qule” zaprojektowana z myślą o księżnej I podarowana jej w lipcu br. w czasie wizyty książąt Cambridge w Gdańsku wzbudziła ogromne zainteresowanie. O firmie S&A, pomysłodawcy i sponsorze prezentów dla pary książęcej, wiele mówiło się nie tylko w Polsce. “Otrzymywaliśmy gratulacje z różnych stron świata, chociażby z Chin, gdzie jesteśmy marką bardzo rozpoznawalną - mamy tam około stu swoich sklepów. Zapytania o produkty, jakie otrzymała para książęca, przychodziły z całej Europy, oczywiście również z Wielkiej Brytanii” – powiedziała Marzena Leś, dyrektor ds. eksportu w S&A Jewellery Design, w wywiadzie dla Radia Gdańsk.

I właśnie to zainteresowanie stało się inspiracją dla S&A, by pokazać tę kolię szerszej publiczności. Okazją ku temu są dostępne dla publiczności targi bursztynu Ambermart w Amber Expo, gdzie będzie ona prezentowana na stoisku firmy (A.206), oraz “Mariacka pod żaglami”, gdzie w salonie firmowym S&A od godziny 17 do 22 będzie można kolię nie tylko przymierzyć, ale i wziąć udział wprofesjonalnej sesji fotograficznej. Z okolicznościowej oferty mogą skorzystać również panowie – bowiem kolii księżnej Kate będą towarzyszyć kopie spinek do mankietów wykonanych dla księcia Williama.

Ulica Mariacka będzie obchodziła swoje święto już po raz 8., tym razem pod hasłem “Mariacka pod żaglami”. Tym hasłem organizator – Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników – nawiązuje do bliskości Motławy i Bałtyku, marynistycznego charakteru Gdańska i jego związanej z morzem historii. 2 września, tradycyjnie ostatniego dnia targów Ambermart, galerie, kawiarnie, sklepy, biblioteki i przedproża, a nawet okolice ulicy Mariackiej zapełnią się gośćmi zwabionymi urokiem Mariackiej I atrakcyjnym programem ramowym wydarzenia. A w nim m.in. parady, koncerty, czytanie poezji, opowieści, spotkania z ludźmi morza, wystawy grafiki, rysunku i plakatu. Na Mariackiej, miejscu kojarzonym z licznymi galeriami bursztynu, nie może zabraknąć tego kamienia. Maria Fijałkowska zaprasza do Galerii Moja Forma na wystawę jej biżuterii zatytułowaną “Sun and Moon”, Eryk Popkiewicz, zaprosi do średniowiecznego warsztatu bursztynnika, w Atelier Pauliny Binek będzie można zobaczyć cykle obrazów zdobionych bursztynem autorstwa artystki, zaś Galeria 7 zaprasza na pokaz technik obróbki bursztynu.