plzh-CNenetdelvltnorues

Wystawę „Skamieniałe łzy” zobaczyłem latem ubiegłego roku w Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Byłem zaskoczony okolicznościami jej powstania, a przede wszystkim tym, jak bardzo właściciel galerii Wim Vanderkerckhove zaangażował się w bursztyn. Sam pomysł zaproszenia do udziału w wystawie artystów, którzy w większości nigdy wcześniej nie pracowali z bursztynem, uważam za bardzo dobry. Potwierdzają to zresztą ich wyjątkowe prace.    

Obok właśnie zakończonej prezentacji prac z 3. edycji Międzynarodowego Konkursu Sztuki Bursztynniczej Krajów Nadbałtyckich wystawa „Skamieniałe łzy” jest kolejną okazją do pokazania współczesnej sztuki bursztynniczej w muzeum w Ribnitz-Damgarten. Mamy nadzieję, że stanie się ona atrakcją również dla gości przybywających do tej nadbałtyckiej miejscowości poza turystycznym sezonem.

W 2013 r. mija 20 lat od pierwszego zorganizowanego przez Muzeum Bursztynu w Ribnitz-Damgarten konkursu sztuki bursztynniczej. Pierwsza edycja miała formułę narodową i wzięło w niej udział 80 niemieckich artystów. Kolejne – w roku 1998 i 2003 – odbyły się już pod hasłem Międzynarodowy Konkurs Sztuki Bursztynniczej Krajów Nadbałtyckich.
Cykliczne konkursy poświęcone tematyce bursztynu odbywają się również w Polsce i Litwie, umacniając pozytywny wizerunek bursztynu. W dużej mierze właśnie dzięki konkursom i wystawom – a zwłaszcza nieocenionemu zaangażowaniu wielu znanych artystów – udaje się przełamać krzywdzące stereotypy na temat bursztynu.

Ulf Erichson jest dyrektorem Niemieckiego Muzeum Bursztynu w Ribnitz-Damgarten.

Polecamy:

„Skamieniałe łzy” w Ribnitz-Damgarten