plzh-CNenetdelvltnorues

Organizatorzy III Forum Miast Szlaku Bursztynowego – Związek Miast i Gmin Morskich, Biuro Prezydenta ds. Promocji Miasta UM w Gdańsku oraz Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna – nie bez przyczyny zorganizowali bursztynowe spotkanie w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej, kolebce  Solidarności, w której narodziły się idee wolności. To właśnie w Gdańsku powstał pomysł wykorzystania bursztynu jako symbolu wizerunkowego miasta, regionu pomorskiego i, w kontekście współpracy  bałtyckiej,  jako marki regionu Morza Bałtyckiego, wyróżniającej go spośród innych regionów.

Aby bursztyn przyczynił się do wykreowania wizerunku, powinien stać się podstawą budowy produktów turystycznych. Proszę zwrócić uwagę na jego właściwości, walory zdrowotne, kolekcjonerskie i jubilerskie. Niemniej ważne są też jego zdolności „przyciągające”. Bowiem bursztyn ma niesamowitą moc przyciągania różnych partnerów, takich jak firmy, samorządy lokalne i regionalne, stowarzyszenia turystyczne, środowiska naukowe i artystyczne – w oparciu o współpracę tych partnerów poznajemy bursztyn i budujemy nowe projekty.

Bursztyn ma też wspaniałych, pięknych i uznanych ambasadorów – w Polsce panie Monikę Richardson i Lidię Popiel, które reprezentują wszystkich tych, którzy bursztyn kochają. Bursztyn dzięki nim jest postrzegany jako element ekskluzywności i wyróżnienia.

Warto pogłębiać wiedzę na temat bursztynu, warto umieć go odróżniać, warto go szanować i zaprzyjaźnić się z nim, gdyż wtedy odczujemy jego pozytywne oddziaływanie.

Marta Chełkowska jest dyrektorem Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Jest to tekst przemówienia wygłoszonego na powitanie uczestników III Forum Miast Szlaku Bursztynowego.