ambershop.pl to przede wszystkim wyjątkowa galeria, w której prezentowane są eksponaty z prywatnej kolekcji wyrobów z bursztynem należącej do Tomasz Mikołajczyka, znanego konesera sztuki bursztynniczej, gromadzone na przestrzeni ostatnich 20 lat. Gdyby ktoś stracił dla nich głowę,  może stać się ich nowym właścicielem. 

Kolekcja Tomasza Mikołajczyka, która tylko w niewielkiej części jest na stałe eksponowana w Muzeum Bursztynu w Krakowie, zachwyca pięknymi, unikatowymi przedmiotami wykonanymi z bursztynu i zdobionymi tym kamieniem, które powstały w ostatnich dwóch dekadach. „To był wspaniały okres dla rozwoju sztuki bursztynniczej: surowiec był stosunkowo tani, więc jedynym ograniczeniem dla artystów była ich wyobraźnia. Powstawały więc dzieła spektakularne, do dziś zachwycające twórczym podejściem do bursztynu. Ostatnia dekada to czas dominacji estetyki dedykowanej odbiorcom z krajów azjatyckich, ale i ten okres dostarczył nam wielu wybitnych dzieł ” – podsumował Tomasz Mikołajczyk.

Prawdziwe „perełki” w tej kolekcji to prace m.in. Magdaleny i Tomasza Stajszczaków, Jarosława Westermarka, Pauliny Binek, Janusza Wosika oraz Jacka Sumeradzkiego i Mariusza Drapikowskiego, zaś z późniejszego okresu wyróżniają się przede wszystkim Dorota Cenecka, Eliza i Krzysztof Bondarukowie, Tomasz Kargul oraz Przemysław Kuś.

„Ze wszystkimi tymi dziełami jestem bardzo silnie związany emocjonalnie – gromadziłem je przez wiele lat, ponieważ mnie zachwyciły. Pod silnym wrażeniem ich piękna jestem do dziś, ale gdyby ktoś pokochał je bardziej niż ja, jestem otwarty na negocjacje” – zapowiedział dotychczasowy właściciel.

Zobacz galerię