Pomiędzy klasyfikacją polską a zasadami obowiązującymi w Federacji Rosyjskiej istnieją zasadnicze różnice. Odnoszą się one przede wszystkim do dwóch kwestii:
1. Według klasyfikacji rosyjskiej w biżuterii może być stosowany bursztyn prasowany z granulatu lub mączki nawet z dodanymi w trakcie prasowania pigmentami i plastyfikatorami.
2. Dopuszczalne jest także malowanie powierzchni wyrobów z bursztynu lub spodów kamieni wstawianych do biżuterii.
Międzynarodowe Stowarzyszenia Bursztynników nie akceptuje stosowania w biżuterii kamieni wykonanych z bursztynu prasowanego, mogą być one użyte w wyrobach dekoracyjnych. Natomiast w rosyjskich wyrobach bywają mieszane elementy z bryłek i wyprasek bursztynowych. Elementów prasowanych użyto nawet przy rekonstrukcji wystroju ścian Bursztynowej Komnaty. Ponadto cały wystrój został pomalowany, a użyte do tego farby uzyskały patent.
Farbami sporządzanymi według tego patentu malowane są współczesne dzieła sztuki wybitnych autorów (rzeźby, obrazy w technice bursztynowej mozaiki, kompozycje dekoracyjne). Uzgodnienie stanowisk w dwóch głównych krajach producenckich w tej kwestii będzie zapewne jednym z trudniejszych zadań na przyszłość.
Elektroniczny Atlas Bursztynu Bałtyckiego autorstwa Siergieja Pietrowa, wydany przez Państwowy Instytut Bursztynu i Zasobów Regionalnych w Kaliningradzie, obejmuje kamienie jubilerskie i wyroby gotowe wykonane z materiałów uznawanych w Polsce za imitacje.


Polibern
Polibern jest to połączenie okruchów lub płytek bursztynu z żywicą poliestrową (rzadko z naturalnym polistyrenem). Tym sposobem wytwarzane są między innymi imitacje inkluzji w bursztynie: na płytce bursztynu umieszcza się współczesne zwierzęta, fragmenty roślin, muszelki i inne okazy a następnie zatapia się je w żywicy syntetycznej. Przykład: grupa katalogowa - 3.0.1.1. numery 70 do 73

klasyfikacja_rosyjska_170, 71 - Pamiątka "Muszelka" - Widok z boku ukazuje 2 warstwy materiału: bursztynową podstawę oraz inkluzję w żywicy syntetycznej;

72 - Boża krówka (biedronka);

73 - j.w. widok z boku;

 

 

 

Przykład: grupa katalogowa 3.0.1.2. numery 74 do 78
Półfabrykaty z polibernu. Płytki polimero-bursztynowe z wypełnieniem 50-70% drobnym bursztynem.

klasyfikacja_rosyjska_274 - Okruchy bursztynu różnych kolorów szczelnie przylegają do siebie;

75 - Wypełnienie z bursztynu kościanego;

76 - Płytka z rozdrobnionym bursztynem różnych odmian, szorstka powierzchnia;

77 - Profile w różnym stopniu nasycenia bursztynem;

78 - Wypełnienie wyłącznie z przezroczystego bursztynu w niskim procencie masy daje pełną transparentność półfabrykatu;

 

 

 

 

Bernit
w katalogu oznaczony jako grupa 3.0.3 jest w istocie żywicą poliestrową z niewielkim dodatkiem mączki bursztynowej (ca 5%), która spełnia rolę barwiącą i zapachową (po podgrzaniu zapach jest podobny do bursztynu).