Grupa Piro/ Stanisław Pyra, Witraż, 1978

Otwarta właśnie w Muzeum Ziemi Wieluńskiej wystawa „Dzieje i blask bursztynu” to kolejna okazja, by podkreślić związki tego miasta ze starożytnym bursztynowym szlakiem. Można na niej zobaczyć, jak płynna żywica stała się kamieniem jubilerskim i jakie przedmioty wykonywano z niego na przestrzeni wieków.

„Często słyszę pytanie, gdzie ten bursztyn w Wieluniu? No to teraz mamy go w dobrym wydaniu i możemy cieszyć nim oko” – powiedział burmistrz Janusz Antczak podczas otwarcia wystawy. I rzeczywiście, eksponaty pochodzą bowiem z dwóch muzeów, które mogą się poszczycić zaliczanymi do największych i najbardziej atrakcyjnych zbiorów bursztynu: Muzeum Ziemi PAN w Warszawie oraz Muzeum Zamkowego w Malborku.

„Na wystawie można prześledzić drogę, jaką przeszła płynna żywica, by stać się cenionym kamieniem jubilerskim” – powiedziała Katarzyna Kwiatkowska z Muzeum Ziemi PAN. W kolekcji naturalnej prezentowane są m.in. naturalne formy bursztynu, las bursztynowy oraz materiały z pracowni bursztyniarskiej z okresu wpływów rzymskich. Pokazane są także współczesne techniki obróbki w sztuce ludowej oraz zastosowanie w lecznictwie, jak również porównanie procesów starzenia naturalnego, nieobrobionego bursztynu i niedawno szlifowanego.

Z Malborka do Wielunia przyjechała kolekcja dzieł współczesnych, które powstawały od końca XIX do końca XX wieku. Są to wyroby ludowe oraz przykłady biżuterii wytwarzanej masowo, m.in. pochodzącej ze słynnej przedwojennej z fabryki w Królewcu, jak również wytwarzanej w Polsce w okresie powojennym. Najliczniej jednak reprezentowane są lata 1964-94. „Rok 1964 jest przełomowy, ponieważ właśnie wtedy otwarto pierwszą w Polsce stałą ekspozycję bursztynu w Muzeum Zamkowym w Malborku. A kolejnych 30 lat rozwoju sztuki bursztynniczej było swego rodzaju przygotowaniem do jej bardzo szybkiego rozkwitu, który nastąpił w latach 90.” – wyjaśniła Anna Sobecka, opiekun bursztynowej kolekcji w tej placówce. Z tego okresu pochodzą m.in. cargi Marii i Pawła Fietkiewiczów, filigrany Danuty i Szczęsnego Kobielskich oraz wybujałe formy Grupy Piro. Lata 70. reprezentują prace uchodzącej za prekursorkę biżuterii z bursztynem naturalnym Maryny Lewickiej-Wali oraz zaskakującego kreatywnością Giedymina Jabłońskiego, kolejne dziesięciolecie – dokonania złotnicze znanego miedziorytnika zafascynowanego bursztynem Wojciecha Jakubowskiego.

Wystawa „Dzieje i blask bursztynu” jest okazją do zacieśnienia współpracy z wiodącymi ośrodkami muzealniczymi dysponującymi cennymi bursztynowymi zbiorami oraz podkreślenia związków miasta ze starożytnym bursztynowym szlakiem. Bowiem to właśnie do tych tradycji nawiązuje sztandarowa impreza promująca miasto – Europejskie Święto Bursztynu, które w tym roku odbędzie się po raz szósty w drugi weekend sierpnia.

Wystawa „Dzieje i blask bursztynu”
Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu
20.04 – 10.09.2012