plzh-CNenetdelvltnorues
Helle Løvig Espersen, bransoleta: srebro, armamit

Duńska prezydencja w UE stała się okazją do promocji kultury i tego kraju. Ponad 100 eksponatów z kolekcji „Szkatułka” ze zbiorów Duńskiej Fundacji Sztuki będzie prezentowanych na specjalnej wystawie w Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

Wystawa „Szkatułka” będzie prezentowana po raz pierwszy w Polsce i po raz trzeci na świecie (po Węgrzech i Meksyku). Wyboru eksponatów dokonał kurator z duńskiego Muzeum Designu i będą to przede wszystkim biżuteria, meble i naczynia – dziedziny charakterystyczne dla wzornictwa tego kraju. Wystawa obrazuje rozwój duńskiej biżuterii od połowy XX wieku do dziś i jest świadectwem poziomu nie tylko jubilerstwa, ale wzornictwa w ogóle.„Trzy podstawowe cechy, jakimi wyróżnia się duński design, to solidność materiału i wykonania, funkcjonalność i prostota” – wyjaśnia dyrektor Duńskiego Instytutu Kultury w Polsce Bogusława Sochańska. I dodaje: „Tę prostotę chyba najmniej widać w biżuterii, ponieważ wielu duńskich twórców traktuje ją jak rzeźbę do noszenia”.

Jej zdaniem, o fenomenie tej wystawi decyduje połączenie aspektu społecznego z artystycznym. W „Szkatułce” znajdują się bowiem wybrane prace z bogatych zbiorów gromadzonych przez Duńską Fundację Sztuki od 1978 r., kupowane celem wspierania poszczególnych artystów i prezentowania sztuki jubilerskiej szerszej publiczności. Były one przechowywane w sejfie aż do 2007 r., kiedy zapadła decyzja o wydzieleniu z nich kolekcji, która mogłaby być dostępna dla obywateli. I nie chodzi tu tylko o jej oglądanie, ale o możliwość wypożyczenia, jeśli ktoś planuje udział w oficjalnych sytuacjach w kraju i zagranicą. Pomysłodawcy uznali bowiem, że dzięki temu będzie możliwa prezentacja ozdób w formie dla nich najwłaściwszej, tj. gdy są noszone. W ten sposób wypożyczający przyczyniają się do promowania duńskiej sztuki jubilerskiej i do rozpowszechniania wiedzy na temat jej twórców. Idea ta cieszy się wielkim powodzeniem, a zainteresowani mogą korzystać z katalogu online na www.statenskunstfondssmykkeskrin.dk. W imieniu Duńskiej Fundacji Sztuki kolekcją „Szkatułka” administruje Muzeum Designu.

Muzeum Bursztynu zostało wybrane na miejsce prezentacji tej wyjątkowej kolekcji nieprzypadkowo. „Gdańsk jest jednym z priorytetowych miast programu kulturalnego prezydencji duńskiej” – wyjaśniła Bogusława Sochańska. Organizatorami wystawy są Duński Instytut Kultury we współpracy z ambasadą Danii w Polsce.

Wystawa „Szkatułka”
13 stycznia – 04 marca 2012 r.
wernisaż: 12 stycznia
Muzeum Bursztynu w Gdańsku