plzh-CNenetdelvltnorues

Wystawa "50 x biżuteria" to kolejny pretekst do spotkania biżuterii autorskiej z mieszkańcami i gośćmi sandomierskich wzgórz – wernisaż wystawy już 4 czerwca w Galerii Otwartej.

"50 x biżuteria" to 50 autorów i kilkaset obiektów… Artyści i projektanci przygotowali realizacje zgodnie ze swoim poczuciem estetyki i spojrzeniem na sztukę złotniczą, biżuterię, która poza wszystkimi walorami projektu autorskiego, indywidualną formą i treścią, jest przeznaczona do noszenia. Walor praktyczny i użyteczny dominuje. Jest też walor komercyjny – prace wystawowe można kupić.

Na wystawie znajdziemy prace Ewy Rudowskiej (laureatki jednej z najbardziej prestiżowych europejskich nagród złotniczych – Gold Virtuosi z roku 2002), Jacka Byczewskiego (który z legendarną grupą UFO w roku 1975 wprowadzał styl geometryzujący w biżuterii polskiej, wielokrotnego laureata konkursów złotniczych), Zofii i Witolda Kozubskich (którzy jako jedyni byli dwukrotnie laureatami Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej w Legnicy), Kacpra Schiffersa (tegorocznego legnickiego zdobywcy trzech nagród w Legnicy), Jarosława Westermarka (laureata tak wielu konkursów, że trudno byłoby je wymienić nawet w długim tekście).

Swoje prace pokaże również Marcin Tymiński (prezes Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych) i Mariusz Gliwiński (wieloletni prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników). Znajdziemy też prace tak dobrze znane z najbardziej prestiżowych galerii europejskich autorstwa Marcina Gronkowskiego, Pawła Kaczyńskiego, Jana Suchodolskiego, Alicji i Jana Jakuba Wyganowskich… I wielu innych – reprezentantów trzech pokoleń polskich artystów złotników. Bo obok znanych nazwisk (Kamilla Rohn, Tomasz Mayzel, Marcin Strzałkowski) znajdziemy też biżuterię twórców, którzy dopiero rozpoczynają swoją drogę artysty złotnika: Marty Rudnickiej, Weroniki Pacek, Mai Nałęcz-Nieniewskiej i innych, zaskakujących stylem, techniką i pomysłem na biżuterię. Te prace trzeba po prostu zobaczyć!

Wernisaż wystawy zbiega się z pierwszą rocznicą istnienia GALERII OTWARTEJ na sandomierskim rynku. Jest to także 10 już spotkanie ze sztuką złotniczą i biżuterią autorską stworzoną w pracowniach polskich artystów i projektantów, zorganizowane przez tę galerię.