Członkowie Kapituły przyznali tytuł Bursztynnika Roku 2010 Annie Sado, redaktorowi Bursztynowego Portalu amber.com.pl, za wieloletnie zasługi w promocji bursztynu.

Członkowie Kapituły, w skład której wchodzą Bursztynnicy Stulecia – prof. dr hab. Barbara Kosmowska-Ceranowicz i Wiesław Gierłowski oraz Bursztynnicy Roku: Mariusz Drapikowski (1999), Kazimieras Mizgiris (2001), Ewa Rachoń (2002), Adam Pstrągowski (2003), Wojciech Kalandyk (2004), Marek Gutowski (2005), Andrzej Wiszniewski (2006), dr Elżbieta Sontag (2007), dr Regina Kramarska (2008) i dr Sławomir Fijałkowski (2009), przyznali tytuł Bursztynnika Roku 2010 Annie Sado. W głosowaniu trzech kandydatur wzięło udział 12 Członków Kapituły – za kandydaturą Anny Sado głosowało 7 osób.

Uzasadnienie wyboru

Anna Sado jest dziennikarzem branżowym specjalizującym się w tematyce bursztynniczej i jubilerskiej. Doświadczenie zdobywała współtworząc miesięcznik branżowy „Zegarki & Biżuteria” na stanowisku sekretarza redakcji, a następnie w latach 1999-2004 redaktora naczelnego. Od 2001 roku jest korespondentem niemieckiego magazynu branżowego „Goldschmiede Zeitung”, jej artykuły na temat polskiej sceny jubilerskiej, złotniczej oraz bursztynniczej można znaleźć także w międzynarodowych kwartalnikach „World One” oraz nieistniejącym już „GZ Art+Design”. Szczególny nacisk kładzie na zagadnienia związane z bursztynem – charakterystycznym i kojarzonym z Polską materiałem jubilerskim. Anna Sado jest jedynym polskim dziennikarzem, który w zachodnioeuropejskich mediach przedstawia współczesne, nowoczesne oblicze branży jubilerskiej i bursztynniczej nie tylko w ujęciu komercyjnym, ale także artystycznym.

Od 2007 roku Anna Sado współtworzy Bursztynowy Portal amber.com.pl, dbając o jego wysoki poziom merytoryczny głównie poprzez współpracę z autorytetami ze środowiska naukowego i muzealniczego oraz fachowcami z branży. Jako korespondent zagranicznych wydawnictw, a przede wszystkim redaktor portalu amber.com.pl, obecna jest na wielu ważnych wydarzeniach związanych z bursztynem, relacjonując je z zachowaniem obiektywizmu i rzetelności dziennikarskiej. Jej sposób pisania prostym, zrozumiałym językiem sprawia, że informacje mają szansę dotrzeć także do laików, poszerzając grono miłośników bursztynu. Wśród 775 autorskich artykułów znajdujących się na portalu amber.com.pl aż 466 jest jej autorstwa.

Artykuły publikowane w Bursztynowym Portalu amber.com.pl nie są typową dla wielu współczesnych mediów internetową notką z wieloma zdjęciami, ale pogłębioną analizą z wieloma odniesieniami. Nie są popkulturową papką do oglądania, ale dziennikarstwem na wysokim poziomie. Ogromny wkład portalu w szeroko pojętą promocję bursztynu i branży bursztynniczej został doceniony w ubiegłym roku – podczas Gali Mody i Bursztynu Amberif redaktor Anna Sado i właściciel Tomasz Mikołajczyk otrzymali Medal Prezydenta Gdańska.

Pod redakcją Anny Sado portal amber.com.pl stał się jedynym medium elektronicznym w naszej branży prezentującym informacje na najwyższym merytorycznym poziomie. Obecnie odnotowuje on miesięcznie ok. 40 tys. wejść i stale się rozwija, m.in. uruchamiając systematycznie nowe zakładki i usługi, szukając coraz ciekawszych tematów i autorów oraz poszerzając współpracę o kolejne organizacje, instytucje czy miłośników bursztynu. Tłumaczony na język angielski portal jest skarbnicą wiedzy i najpełniejszym archiwum branży bursztynniczej. Można zaryzykować stwierdzenie, że jest to źródło najrzetelniejszej i najpełniejszej informacji o bursztynie dostępnej dla każdego w światowym internecie.

Zdaniem Kapituły, za wieloletnie zasługi w promocji bursztynu, Anna Sado zasługuje na to szczególne wyróżnienie jakim jest tytuł „Bursztynnika Roku 2010”.

Uroczystość wręczenia statuetki Bursztynnikowi Roku 2010 odbędzie się podczas targów Amberif (10.03).