Złota Pętelka – jedno z bardziej pożądanych wyróżnień przyznawanych w branży mody – dla projektanta biżuterii? Tak, to możliwe – dowiodła tego firma CHILLI Jewellery specjalizująca się w nowoczesnej biżuterii z bursztynem.


Mówi się, że biżuteria nie istnieje bez mody, a moda bez biżuterii. Decyzja o przyznaniu CHILLI Jewellery Złotej Pętelki potwierdza, że to prawda. Cieszę się bardzo, że świat mody dostrzega – i co najważniejsze, również docenia – „świat dodatków”. Bo czyż dopiero wszyscy razem nie tworzymy wspólnego, doskonałego dzieła? – podsumował Ireneusz Glaza, właściciel i główny projektant w firmie CHILLI Jewellery.

Polecamy: Pokazuję, na co mnie stać – rozmowa z Ireneuszem Glazą

Kapituła Polskiej Mody nagrodziła go za kolekcję „Amber Beauty”. Jej głównym bohaterem jest bursztyn bałtycki w jego najpiękniejszej, naturalnej postaci w nowoczesnych, unikatowych oprawach wykonanych ze srebra i złota oraz w połączeniu z diamentami oraz kryształami Swarovskiego. Kolekcja miała premierę w lipcu br. na pokazie odbywającym się w ramach Satisfahion Roma, gdzie wzbudziła niemały zachwyt. Publiczność w Rzymie oglądała ją w towarzystwie sukien ślubnych i wieczorowych autorstwa utalentowanej projektantki mody Barbary Piekut, zaś uczestnicy wrześniowej Gali Polskiej Mody z kolekcją odzieżową Sary Betkier „Nicoty Duo" wyróżniającą się prostymi, asymetrycznymi krojami i dekoracyjnymi elementami.


Jak widać, bursztyn w nowoczesnych oprawach sprawdza się z każdą modą. Pierwszy pokaz mody, w jakim wziąłem udział, odbył się w Gdańsku w ramach Gali Mody i Bursztynu Gdańsk Amber Look. Moja biżuteria została zaprezentowana w towarzystwie sukien ślubnych zaprojektowanych przez Agnieszkę Światły – bursztyn tak idealnie wypadł w tym połączeniu, że postanowiłem rozwinąć kolekcję biżuterii ślubnej. Czy ten pokaz dostarczył nowych inspiracji? Oczywiście! Pomysłów mam mnóstwo, a motywacja do ich realizacji dzięki nagrodzie jest większa niż kiedykolwiek wcześniej – zadeklarował projektant.


Ireneusz Glaza jest drugim – po Aleksandrze Gliwińskim – projektantem biżuterii nagrodzonym Złotą Pętelką. Jest jubilerem z wykształcenia i projektantem z zamiłowania, który swoją pasję realizuje już od ponad 30 lat – doświadczenie, które zdobywał w zakładach jubilerskich w kraju i zagranicą, wykorzystuje, budując od 2016 r. własną markę biżuterii CHILLI Jewellery oraz współpracując z wiodącymi firmami jubilerskimi i bursztynniczymi, dla których wykonuje projekty oraz gotowe wzory. Wzory tak kreatywne i nowatorskie, że otrzymał za nie liczne nagrody, m.in. Nagrodę Prezesa Międzynarodowych Targów Gdańskich SA za wisior Dark Shadow w konkursie Amberif Selection oraz wyróżnienie w kategorii MISTRZOSTWO JUBILERSKIE w konkursie Mercurius Gedanensis 2017 (jego projekty i realizacje wykonane dla innych firm wielokrotnie zdobywały nagrody w tym konkursie w latach 2002 – 2011). Wszystkie z bursztynem bałtyckim – w nowoczesnych aranżacjach, z użyciem szlachetnych metali i wyselekcjonowanych kamieni jubilerskich, które w wyrafinowany sposób przełamują stereotyp bursztynowej biżuterii.