Organizowane przez Galerię YES w Poznaniu Forum Sztuki Złotniczej to spotkania, podczas których podejmowane są istotne dla środowiska złotniczego tematy. Tym razem na warsztat wzięto PROMOCJĘ.
Podejmiemy próbę udzielenia odpowiedzi na pytania: co i jak uczynić, aby sztuka złotnicza była bardziej obecna? Jak mądrze realizować strategię promocji projektów i marki osobistej? Gdzie, z kim i po co warto współpracować? – wyjaśniła Ilona Rosiak-Łukaszewicz, dyrektorka Galerii YES.
Odpowiedzi na te pytania pomogą znaleźć tegoroczni prelegenci:
• Beata Bochińska – prezeska Fundacji Bochińskich, historyczka sztuki, specjalistka zarządzania wzornictwem
• Anna Sobecka – historyczka sztuki, nauczycielka akademicka, kuratorka
• Agnieszka Gaczkowska – architekt ze słabością do rękodzieła, założycielka Oplotki.pl
• Agata Jankowiak – założycielka i redaktor naczelna serwisu Blingsis.com
• Magdalena Maślerz – artystka, złotniczka z tytułem mistrza, założycielka Szkoły Złotnictwa w Krakowie
• Maria Magdalena Kwiatkiewicz – kolekcjonerka, podróżniczka, założycielka Galerii YES
• Mariusz Pajączkowski – artysta, pomysłodawca i organizator projektów, wystaw, konkursów.
Kiedy po raz pierwszy w zespole Galerii YES pojawiła się myśl, by nie tylko być miejscem przyjaznym sztuce złotniczej, ale także stworzyć podstawy do profesjonalnej dyskusji na jej temat, nikt nie przypuszczał, że to symboliczne „uderzenie ręką w stół” rozejdzie się tak szerokim echem wśród członków środowiska złotniczego oraz otoczenia biznesu. W 2022 r. cel był jeden – zorganizować wydarzenie i wysondować, jaki będzie jego odbiór, jak środowisko na nie zareaguje i, przede wszystkim, jak oceni zasadność takich spotkań – tłumaczyła na łamach magazynu „Polski Jubiler” 1/2024 Ilona Rosiak-Łukaszewicz.
Duże zainteresowanie pierwszą edycją Forum Sztuki Złotniczej, która odbyła się w październiku 2022 r., zaowocowała decyzja o kontynuacji projektu. Na decyzję tę wpłynęły także silnie akcentowana potrzeba tego typu inicjatyw służących przede wszystkim wymianie poglądów, integracji środowiska złotniczego, ale także zaproszeniu do wspólnej dyskusji przedstawicieli kręgów akademickich, sektora kultury oraz rynku sztuki. Główny akcent 2. edycji wydarzenia został położony na praktyczny wymiar sztuki złotniczej oraz jej konteksty – w gronie prelegentów pojawili się m.in. twórcy biżuterii i jej aktywni promotorzy. Temat tegorocznej edycji to pokłosie zamykającego ubiegłoroczne spotkanie panelu dyskusyjnego, w czasie którego silnie wybrzmiała potrzeba promocji sztuki złotniczej na różnych płaszczyznach jej funkcjonowania, przede wszystkim w mediach, środowiskach akademickich i instytucjach kultury.
Więcej informacji: Galeria YES