Jakie trendy będą obowiązywać w tym roku? Przede wszystkim takie, które umiejętnie przemówią do naszych emocji. Jak wpływają one na biżuterię?

Historie są ważne w naszym życiu, bowiem to one nas definiują, wywołują w głowie obrazy, budzą emocje, sympatie i antypatie. W świecie składającym się z liczb, faktów i zobowiązań tęsknimy za historiami i wywoływanymi przez nie emocjami. Nic więc dziwnego, że trendy w najbliższych sezonach opierają się na emocjach. Cóż to oznacza w praktyce?

FRENETIC FUN (szalona zabawa)

1983 2W centrum tego trendu znajdują się: spontaniczność, kreatywność, przyjemność, radość i działanie. Chodzi w nim o wyrażanie spontanicznych impulsów poprzez krzykliwe kolory, głośną muzykę, absurdalne wręcz inscenizacje oraz nieoczekiwane działania. Polega on na robieniu tego, co sprawia przyjemność, bez nadmiernego zastanawiania się, jakimi to grozi konsekwencjami, jakie reguły zostaną złamane i czy nie za bardzo zwrócimy na siebie uwagę. Wręcz przeciwnie: im bardziej kreatywnym, wyjątkowym i widocznym się jest, tym lepiej! Trend ten postrzegany jest jako przejaw buntu przeciwko unormowanemu światu i z oczywistych powodów dotyczy przede wszystkim młodzieży, choć – uwaga – w nieco złagodzonej formie znajdziemy go z pewnością również u starszych roczników.

Wyraziste, jaskrawe kolory w strojach i akcesoriach wyróżniają ten trend. Jednak inaczej niż w ubiegłym roku nie będą one łagodzone neutralnymi barwami – teraz nosi się je w „czystej” postaci lub też w kombinacjach z podobnymi kolorami – jako colorblocking, rzucające się w oczy wzory czy też wyraziste kontrasty. Zasada ta dotyczy w takim samym stopniu ubrań, co i akcesoriów.

Oczywiście również biżuteria prezentuje się w pełnej palecie barw, zapewniając w ten sposób pozytywnie kolorowy letni nastrój. Rada: barwna biżuteria bardzo dobrze komponuje się z modnym również w tym sezonie kolorem białym. Także białe ozdoby będą w tym sezonie mocno pożądane.

DARK ROMANCE (mroczny romans)

1983 3To bardzo ważny makrotrend. Bowiem również tutaj historie znajdują się w centrum – historie o miłości, namiętności, tęsknocie, poezji, romantyzmie i sztuce. Pisarze tacy jak Oscar Wilde idealnie wpisują się w tę tendencję, a potwierdza go również boom na „Zmierzch“. Dark Romance to powrót dandyzmu, bohemy i kryzysu kultury z przełomu XVIII i XIX w. z pewną dawką tajemnicy i misterium. Ten trend jest przede wszystkim dobrym tematem na zimę i zaznaczać się będzie już od jesieni. 

Jego apogeum zapowiadane jest wprawdzie na sezon jesienno-zimowy, ale czarna biżuteria cieszy się dużym zainteresowaniem już teraz: w wersji wiosenno-letniej jest nieco delikatniejsza, fantazyjna, ozdobna, z wyrafinowanymi detalami i nierzadko z tajemniczymi symbolami.

TECHNO SENSUAL (zmysłowa technika)

1983 4
Jesteśmy bardzo poważnie uzależnieni od wszechotaczającej  techniki. Jednak abyśmy jeszcze lepiej poczuli się w jej towarzystwie, świat musi stać się bardziej zmysłowy. Tak więc i urządzenia powinny mocniej przemawiać do naszych zmysłów. Dotyczy to w takim samym stopniu sprzętów kuchennych, jak i dóbr luksusowych oraz tworzyw; trend na „zmysłowość” widoczny jest już w dziedzinie tkanin i kosmetyce. Ale ważna jest też forma: nowoczesne, sprawiające wrażenie technicznego wzornictwo, które spełnia nasze oczekiwania optyczne i dotykowe. 

Na pierwszy plan w tym trendzie wysuwają się techniczne materiały i formy – zawsze jednak w połączeniu z komfortem użytkowania. Zasada ta dotyczy także biżuterii, która powinna wyróżniać się dynamicznymi liniami, ciekawymi efektami wizualnymi i dotykowymi oraz technicznym wyrafinowaniem.

NATURE DNA (naturalne DNA)


1983 5Natura, jej piękno, różnorodność, zasoby, potęga, ale też i eksploatacja to z pewnością najbardziej pojemny i mający na wszystko wpływ trend. Dotyczy on właściwie każdej dziedziny życia i pokazuje nam, że jest za pięć dwunasta, albo jak niektórzy uważają: pięć po dwunastej. Tym bardziej więc życzymy sobie możliwości przeżywania i doświadczania natury tak blisko i bezpośrednio, jak to tylko możliwe. Ze zdrowym jedzeniem, ekologicznym ubraniem, kontaktami z naturą, odkrywaniem „dzikich“ miejsc, bogactwem kolorów i różnorodnością gatunków. To wszystko znajduje odzwierciedlenie w produktach, również takich, które na pozór nie mają z nią nic wspólnego. Narty, kaski, komputery, myszki – wszystko to zdobione jest motywami roślinnymi. Ludzkim pragnieniem jest doświadczenie esencji natury, uchwycenie jej DNA. 

Z jednej strony jego pierwowzorem jest natura we wszystkich możliwych aspektach, z drugiej trend ten jest źródłem różnorodnych wzorów kwiatowych i aplikacji. Przejawia się on także w kolorze niebieskim symbolizującym niebo i ocean.  

PHANTASIC FAIRYTALES (fantastyczna baśń)

1983 6
Również ten trend osnuty jest wokół historii: inspirujących, pozwalających oderwać się od zazwyczaj mało inspirującej i mało kreatywnej codzienności, w której musimy funkcjonować, gdzie zbyt mało jest miejsca na fantazje i marzenia. Mowa tu o historiach, które przywracają wspomnienia z dzieciństwa, a wraz z nimi beztroskę, zadziwienie, marzenia – to wszystko pozwala nam znowu być sobą. Symbole odgrywają tutaj ważną rolę, podobnie jak archetypy i rzeczy nadprzyrodzone. Nietrudno tutaj o balansowanie na granicy kiczu, nie brakuje mistycyzmu i ucieczki do egzotycznych krajów czy nawet światów. Niczym odrodzenie fantastycznego realizmu temat ten znajduje odzwierciedlenie również w sztuce, literaturze oraz kinie.

Fantastyczne, senne, egzotyczne – fantazja w stylizacji nie zna granic. Kwiaty, motyle, elfy i pawie pióra są tak samo ważnymi motywami i źródłem inspiracji jak falbanki, koronki, spódnice-bombki oraz naturalne kolory i wzory z dziecięcego świata, czy też bezpośrednie nawiązania do baśni. Jaka biżuteria najlepiej się tu sprawdzi? Kolorowa i z motywami z bajek – nie tylko tych dla dzieci.

UNIVERSAL INSPIRATIONS (uniwersalne inspiracje)

1983 7

Nasz świat jest wspaniały, co z jednej strony i nas czyni wielkimi i wyjątkowymi, zaś z drugiej – pozostajemy mali i słabi w obliczu jego wielkości. Jest tu miejsce i dla nauki, i dla spirytyzmu. Poszukiwania sensu życia i jego początku oraz spełnienia zajmują licznych, także tych, którzy mimo dobrego, pozornie bezproblemowego życia czują, że czegoś im jednak brak. To jest właśnie przyczyna rozkwitu wszelkiego rodzaju wellness, medycyny alternatywnej i innych form rozwoju duchowego. 

Modowa realizacja tego tematu ma wiele wariantów. Z jednej strony są to „kosmiczne” materiały, takie jak srebro o metalicznym połysku czy też efekt lśnienia niczym gwiazdy, z drugiej zaś tak szeroki temat jak loungewear, który oczywiście nie jest specjalnie reprezentowany na międzynarodowych wybiegach. Biżuteria zaś wymaga znajomości „materii”: podczas gdy laik zobaczy w pierścionku tylko pierścionek, wtajemniczony dostrzeże całą filozofię i historię, jaka stoi za daną ozdobą. Zaskakująco dużo biżuteryjnych projektów bazuje na inspiracjach wszechświatem: kometami i planetami, zainteresowaniem twórców cieszą się również symbole słońca, księżyca czy gwiazd. W tym trendzie zawierają się także symbole geometryczne i matematyczne, takie jak  m.in. kwiat życia czy ciąg Fibonacciego, który również można odnaleźć w kwiatach.

Na podstawie wykładu Irmie Schüch-Schamburek na targach Inhorgenta Munich. Zdjęcia w kolejności od góry: Dorota Kos, Lewanowicz, Szwed Design, Paweł Kaczyński, Martyna Tejwan, Maryla Dubiel.