plzh-CNenetdelvltnorues

Celem wystawy jest promocja polskiej gospodarki, zmiana sposobu prezentacji Polski, przechodzenie od tradycyjnego pokazywania wyrobów sztuki ludowej do nowoczesnych przykładów polskiej szkoły projektowania, w tym szczególnie w zakresie sztuki użytkowej. Przy ich doborze Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych kieruje się nie tylko chęcią pokazania dorobku najwyżej cenionych projektantów w poszczególnych dziedzinach, laureatów nagród na krajowych i międzynarodowych wystawach i konkursach, ale także zaprezentowania tych bogactw, które ułatwiają identyfikację z naszym krajem.

Chcemy pokazywać wachlarz zarówno wyrobów markowych firm polskich z wieloletnimi tradycjami, jak i twórców indywidualnych. Są to projekty uznane już w Polsce oraz takie, które dopiero wchodzą na rynek, a design jako taki pozostawiamy designerom.

Z kilkuletnich obserwacji wynika, że największym zainteresowaniem zagranicą cieszą się artystyczne wyroby użytku codziennego – od biżuterii po przedmioty wyposażenia wnętrz. Od pierwszej edycji wystawy promowany jest bałtycki bursztyn, polskie szkło i ceramika, czarny dąb, metaloplastyka.

Produkty dobierane są w zależności od upodobań konsumentów na danym rynku. Wśród Niemców niekwestionowanym liderem były futurystyczne baterie łazienkowe firmy Graff, Finowie wybrali „zakręcone” sztućce Gerlacha, w kilku krajach chwalono design zabawek dla dzieci firmy Kalimba. Natomiast o bursztyn pytają prawie wszędzie, a ten najefektowniej prezentuje się w biżuterii.

Promocja wystawy prowadzona jest zarówno przez Agencję, jak i placówki dyplomatyczne oraz miejscowych partnerów. Do każdej edycji przygotowywany jest specjalny katalog prezentujący zdjęcia prac wszystkich producentów wraz z kontaktami do wystawców. Poza katalogiem publikowane są plakaty i banery, dystrybuowane ulotki, foldery i katalogi. Na zewnątrz gmachów, w których mieści się wystawa, ustawiane są standy informacyjne. Informacje na ten temat ukazują się także w aktualności na stronach internetowych współpracujących placówek. Często zamieszczane są ogłoszenia reklamowe w miejscowej prasie i / lub radio. Na uroczyste otwarcie zapraszane są media.

PAIiIZ otrzymuje liczne propozycje zorganizowania wystawy w różnych częściach świata, a konkretne decyzje na 2012 rok zapadną na podstawie ustaleń z Ministerstwem Gospodarki jako jednostką nadzorującą Agencję.

Agnieszka Ciećwierz jest dyrektorem Departamentu Promocji Gospodarczej PAIiIZ