Dzięki współpracy Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Słowenii, Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej, Prezydenta Miasta Kalisza, polskich artystek Bożeny Kamińskiej i Pauliny Binek oraz Prezydenta Miasta Gdańska mieszkańcy Słowenii mieli okazję obejrzeć niezwykły bursztynowy spektakl.

Replika wozu rzymskiego, która dotarła na dziedziniec Muzeum Narodowego Słowenii, gdzie od września do października wzbudzała zachwyt odwiedzających, przywiozła bursztynowe skarby. Przepięknie wyeksponowane bursztynowe kolekcje znanych polskich artystek budziły zachwyt piękną i różnorodną oprawą dla niezwykłego złota Północy – bursztynu. Zarówno biżuteria Bożeny Kamińskiej z jej kolekcji „Karnawał Wenecki” i „Cynamon”, niezwykłe połączenie elementów występujących w naturze z pięknem i bogactwem bursztynu, jak i skromne, ascetyczne wyroby Pauliny Binek znalazły swoich wielbicieli. Całość dopełniła kolekcja obrazów Pauliny Binek malowanych bursztynem, piaskiem i wyrzuconymi przez morze patykami i drobiazgami.

Elementem, który przykuł uwagę młodszych osób odwiedzających wystawę, był niezwykły pokaz kreatywności polskich młodych twórców – studentów IV i V roku Pracowni Projektowania Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku „Trendbook 2011+”. Ich prace będące interpretacją aktualnych tendencji w światowej modzie powstały w wiodących firmach i pracowniach bursztynniczych Trójmiasta.

Mieszkańcy Słowenii ze zdziwieniem dowiadywali się o prawie 2000-letnich więzach kulturowych łączących nasze kraje, o znaczeniu bursztynu, jak i o tym, iż jego światowa stolica to nasz piękny Gdańsk, a Kalisz, najstarsze polskie miasto, to wspominana przez Klaudiusza Ptolemeusza Kalisia. Niezwykły korowód rzymskich wojaków, którzy chronili wóz i jego bogactwa oraz bogate materiały informacyjne o szlaku bursztynowym i polskich tradycjach spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem mieszkańców Słowenii i słoweńskich mediów. To duży sukces promocji Polski w Słowenii.

Cezary Król jest ambasadorem nadzwyczajnym i pełnomocnym Rzeczypospolitej Polskiej w Słowenii