Formalną inspirację znajduję w przestrzennych systemach świata flory, w fizycznych modelach myślowych lub fragmentach architektury i techniki. Z wielu pospinanych i poprzeplatanych ze sobą, ponawlekanych lub tylko pozornie przypadkowo rozmieszczonych elementów o z reguły klarownych kształtach tworzę plastyczne ozdoby pozwalające uzyskać ornamentalny efekt. Pracuję z zastosowaniem kontrastu barw i kształtów, wykorzystując współgranie efektu objętości i lekkości, linii i płaszczyzny. Wszystkie prace nacechowane są wzajemnym oddziaływaniem zachodzącym pomiędzy formalną abstrakcją i twórczym zamiłowaniem do detalu.

Podczas pracy stale towarzyszy mi muzyka. Tworzone przeze mnie ozdoby są w swoisty sposób kompozycjami utrzymanymi w różnym nastroju. Są one zawieszone w różnych czasach, składają się na nie wysokie i niskie tony, charakteryzują się różnymi barwami dźwięku, chwilami zmieniając nawet rytm.

Każda ozdoba odznacza się własnym wewnętrznym porządkiem. Są to równomiernie ukonstytuowane konstrukcje przestrzenne, realna jest nawet ich kontynuacja w nieskończoność. Dzięki powtarzaniu powstaje rytm. Początek i koniec tworzą jedność. Wszystko płynie.

Wystawa prac autorstwa Silke Trekel „Figury przestrzenne" jest prezentowana w ramach cyklu Sylwetki Twórców w Galerii Ring w Legnicy w ramach Legnickiego Festiwalu Srebro do 27 maja 2012 r.

Tekst pochodzi z katalogu wystawy.