plzh-CNenetdelvltnorues

„Lubię żartować, także w biżuterii, dlatego wykorzystam bursztynowe rzeźby zwierząt jako akcję plastyczną a nie jako element naszyjnika czy bransolety” – tak Danka Czapnik zapowiada swoją grudniową wystawę w Manufakturze Bursztynu S&A.

O jej niewątpliwym poczuciu humoru świadczy już sam tytuł wystawy: „Jeśli nie chcesz mojej zguby, krokodyla daj mi luby”. I już wiadomo, że to nie będzie taka zwyczajna wystawa. Jak przyznaje sama projektantka, zachwyciły ją rzeźby zwierząt w naturalnie postarzałym bursztynie. I to właśnie one stały się inspiracją do wystawy, choć ona potraktowała je w sposób zabawowy.

Jednak oprócz misternie rzeźbionych bursztynowych krokodyli, jaszczurek czy misiów, odwiedzający będą mogli zobaczyć także wybrane realizacje z jej wcześniejszych kolekcji: duże, kolorowe formy z kolekcji Tango, tajemnicze i zaskakujące z kolekcji Totemy, biżuteria zdobiona piórami i kamieniami naturalnymi, w nietypowych kształtach i oprawach, prezentowana wcześniej na pokazach Carnaval i Nike podczas Gali Mody i Bursztynu Amberif.

Danka Czapnik jest z wykształcenia malarką, biżuterią zajmuje się od niespełna 20 lat. W obydwu tych dziedzinach najważniejsze są dla niej forma i kolor. Tworzy kolekcje o różnym charakterze: ascetyczne, graficzne formy z satynowanej blachy z geometrycznymi bryłami bursztynu, jak i pełne koloru kolekcje łączące różne kamienie i najbardziej nawet zaskakujące materiały.

Wystawa „Jeśli nie chcesz mojej zguby, krokodyla daj mi luby”
Manufaktura Bursztynu S&A – Muzeum Bursztynu
Targ Węglowy 26, Gdańsk
7-21 grudnia 2012
wernisaż: 7 grudnia, godz. 16.00
wstęp wolny


Polecamy: 

Danka Czapnik: W poszukiwaniu korzeni biżuterii
Panta rhei – malarstwo i biżuteria Danuty Czapnik
Projektuję to, co mnie samej się podoba – rozmowa z Danutą Czapnik
Danuta Czapnik: Bursztyn, kryształy i... pawie pióra
Twórczość jest balansowaniem na linie – rozmowa z Danutą Czapnik