plzh-CNenetdelvltnorues
Andrzej Boss: brosze ze złoconego mosiądzu

24 listopada br. sandomierska Galeria Otwarta zaprasza na dwie wystawy: „Biżuteria – wspólny punkt widzenia” i wystawa grafik Magdaleny Paszkiewicz pt. „Abstrakcja – obraz rzeczywisty”.

Pierwsza z nich to zbiorowy pokaz absolwentów łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego. Dwudziestu z nich, którzy w różnych latach kończyli studia na tej uczelni, za namową kuratora wystawy dr. Jarosława Kolca postanowiło spotkać się przy sandomierskim rynku. Większość z nich działa w grupach twórczych, które narodziły się w murach tej łódzkiej uczelni. I tak grupa Punkt G to Magdalena Kieruzel, Magdalena Paszkiewicz i Michalina Owczarek, grupa AU+ – Marcin Bogusław, Bartosz Chmielewski, Filip Jackowski, Michał Wysocki, zaś w skład G7 wchodzą Jarosław Kolec, Rafał Kozubowicz, Kacper Schiffers, Jakub Śliwowski, Maciej Świtulski, Michał Wyszomirski (tym razem nieobecny) i Radosław Wójcik. Swoje prace pokażą również pracownicy oraz absolwenci ASP w Łodzi: prof. Andrzej Boss – kierownik Katedry Biżuterii, dr Ewa Effenberg, mgr Aleksandra Ignasiak, mgr Marcin Nowak oraz Ewa Diuczko, Marta Rudnicka i Joanna Hryniewicz.

Czy faktycznie w pracach pokazanych na wystawie znajdziemy wspólny punkt widzenia na biżuterię i sztukę złotniczą? Jaka jest biżuteria XXI wieku? Dokąd zmierza? Pierwsi  będą mogli to stwierdzić ci, którzy 24 listopada o godz. 16 będą uczestniczyli w wernisażu wystawy w Galerii Otwartej przy sandomierskim rynku.

Jedna z uczestniczek wystawy biżuterii – Magdalena Paszkiewicz –  wystąpi również jako autorka grafik prezentowanych pod tytułem „Abstrakcja – obraz rzeczywisty”.  Absolwentka łódzkiej ASP: Pracowni Technik Drzeworytniczych i Książki Artystycznej (dyplom z wyróżnieniem) i Pracowni Form Złotniczych, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, uczestniczka wielu wystaw w kraju i zagranicą. Aktualnie zajmuje się grafiką warsztatową, projektowaniem biżuterii i fotografią. Na wystawie w ramach projektu RETRO Galeria, prowadzonego przez Galerię Otwartą, pokaże 13 swoich grafik.

Wystawy:
„Biżuteria – wspólny punkt widzenia”
„Abstrakcja – obraz rzeczywisty”
Galeria Otwarta, Sandomierz
24.11.2012 – 18.01.2013  
wernisaż: 24.11.2012, godz. 16.