plzh-CNenetdelvltnorues

Od 10 listopada w Muzeum Bursztynu w Gdańsku będzie można oglądać wystawę „Krzemień pasiasty – kamień optymizmu. Czterdzieści lat krzemienia pasiastego w biżuterii”. To drugi po bursztynie tak silnie kojarzony z Polską kamień ozdobny fascynujący artystów od czterech dekad.

Niepospolitą urodę i bogactwo artystycznego wykorzystania krzemienia pasiastego możemy podziwiać dzięki wystawie, której organizatorami są: Bożena Ewa Wódz z Muzeum Okręgowego  w Sandomierzu – opiekun zbiorów z krzemieniem, Cezary Łutowicz z Gold & Silver Gallery – odkrywca krzemienia dla biżuterii i Mariusz Pajączkowski z Galerii Otwartej – kurator wystawy ,,Czterdziestka. 40 lat krzemienia pasiastego w biżuterii”. Jej ważną częścią jest reprezentatywny zbiór jedynej na świecie muzealnej kolekcji biżuterii i obiektów sztuki z krzemieniem pasiastym ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Sandomierzu – w sumie 36 prac 20 autorów z kolekcji liczącej ponad 200 prac wybitnych polskich artystów złotników zgromadzonych na przestrzeni lat 2001-2010. Imponującym uzupełnieniem jest pięć wystaw składających się na wspólną wystawę „Czterdziestka. 40 lat krzemienia pasiastego w biżuterii”. Tworzy ją kilka wystaw towarzyszących I Festiwalowi Krzemienia Pasiastego, który odbył się w Sandomierzu jesienią 2011 r. Odwiedzający Muzeum Bursztynu zobaczą prace konkursowe z Ogólnopolskiego Konkursu Biżuterii Autorskiej ,,Krzemień pasiasty – kamień optymizmu”, naturalne konkrecje Cezarego Łutowicza oraz naturalne formy z kolekcji Ewy i Dariusza Siemońskich. Dopełnieniem prezentacji będą rekonstrukcje narzędzi pradziejowych z krzemienia pasiastego Witolda Migala i Witolda Grużdzia, obrazy z krzemieniem Andrzeja Wilka oraz fotografie Cezarego Łutowicza i inspirowane tym kamieniem Ewy Sierokosz i Eweliny Ury. Eksponaty prezentowane na wystawie w Muzeum Bursztynu pochodzą ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, Gold & Silver Gallery Cezarego Łutowicza i Galerii Otwartej Mariusza Pajączkowskiego w Sandomierzu.

Na czym polega wyjątkowość krzemienia pasiastego? Jest on drugim obok bursztynu charakterystycznym dla Polski kamieniem jubilerskim. Najszlachetniejsza odmiana krzemienia pasiastego występuje w  jedynym miejscu na świecie – na  Ziemi Sandomierskiej. Za „odkrywcę” krzemienia jako kamienia ozdobnego uważany jest Cezary Łutowicz, który zastosował go w biżuterii w swojej pracowni w Sandomierzu w 1972 r. Od tego czasu, właśnie tu  wytworzyła się tradycja obróbki tego minerału, oprawy oraz sprzedaży biżuterii z ,,kamieniem optymizmu”.

Wystawa „Krzemień pasiasty – kamień optymizmu” została zorganizowana dla uczczenia 40-lecia zastosowania krzemienia we współczesnej biżuterii. W tym okresie udało się wypromować walory tego kamienia na tyle dalece, że stał się on symbolem polskiej prezydencji w Unii Europejskiej – pod postacią eleganckich spinek do mankietów promował Polskę na świecie. I promuje ją nadal podczas europejskiego tournee tej wyjątkowej wystawy, która pod nazwą „Czterdziestka” była dotychczas prezentowana w Barcelonie, Gdańsku, Legnicy, Lipsku i Warszawie.

Wystawa „Krzemień pasiasty – kamień optymizmu”
Muzeum Bursztynu w Gdańsku
10.11.2012 – 28.04.2013
wernisaż: 09.11.2012