plzh-CNenetdelvltnorues
Praca Doroty Kos

„Małe obiekty sztuki” – pod takim tytułem w Galerii Sandhofer w Innsbrucku zostanie otwarta wystawa polskich projektantek specjalizujących się w biżuterii: Doroty Kos i Oliwii Kuczyńskiej.

Dorota Kos i Oliwia Kuczyńska są absolwentkami akademii sztuk pięknych – Dorota ukończyła gdańską ASP na wydziale rzeźby, natomiast Oliwia – Katedrę Biżuterii w łódzkiej ASP. Obie wypracowały bardzo charakterystyczny i rozpoznawalny styl projektowania.

Dorota Kos słynie z form budowanych z małych elementów, geometrycznych kompozycji, mozaikowych pejzaży i malarskich efektów. Na wystawie w Innsbrucku pokaże rozbudowywaną od ponad roku kolekcję biżuterii z materiałów syntetycznych. „Zaproszenie do zrobienia wystawy w Galerii Sandhofer otrzymałam jakieś trzy lata temu, ale wtedy nie byłam jeszcze na to gotowa. Teraz, kiedy moja nowa kolekcja biżuterii i obiektów z syntetyków została dobrze przyjęta przez odbiorców, poczułam, że nadszedł właściwy moment” – mówi Dorota Kos. Po surowce syntetyczne projektantka sięgnęła ponad rok temu, po wielu latach łączenia bursztynu z drewnem egzotycznym. W syntetykach – tak naprawdę w odpadach, które własnoręcznie preparuje i przetwarza – zachwyciła ją nieograniczona gama kolorystyczna. I możliwość tworzenia tak charakterystycznych dla niej mozaik, które – jak sama przyznaje – są dla niej formą porządkowania chaosu. Ceni je głównie za bogactwo formy, na którą składa się „wiele elementów pracujących kolorem, światłem i przezroczystością”.

Biżuteria Oliwii Kuczyńskiej plasuje się na przeciwległym biegunie: jest bardzo prosta, a nawet oszczędna w formie. Ale nie surowa. Zaskakuje swoją odmiennością, kusi nowatorstwem projektów. Czasem aż trudno uwierzyć, że tak różne kolekcje wyszły spod jednej ręki. Są w nich bowiem inspiracje naturą i architekturą, ale także duża doza traktowania biżuterii z poczuciem humoru. „Prace Oliwii mają wyjątkowy wdzięk, elegancję i są świetnie opracowane technicznie. Po drodze mi z takim myśleniem matematycznym” – mówi o dokonaniach koleżanki po fachu Dorota Kos.
Goście Galerii Sandhofer zobaczą prace Oliwii Kuczyńskiej z kolekcji Sajgon, Madame Butterfly, Polna Polka oraz Ovals, jak również specjalnie z okazji wystawy przygotowane nowości.
Wszystkie prace będzie można zakupić na miejscu.

Wystawa: „Małe obiekty sztuki”
Galerie Sandhofer, Innsbruck / Austria
26.10-14.11.2012