plzh-CNenetdelvltnorues
Brosza autorstwa Jacka Byczewskiego

18 października w Muzeum Ziemi w Warszawie odbędzie się wernisaż wyjątkowej wystawy „Bursztyn nie tylko nad Bałtykiem” połączony z promocją książek oraz specjalnym pokazem unikatowych inkluzji skorupiaków.  

Będzie to wystawa, która miała swoją premierę na targach Złoto Srebro Czas, uzupełniona o eksponaty wypożyczone z Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym, Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Warszawie i Krakowie, Galerii Sztuki w Legnicy, Muzeum w Gliwicach, Muzeum Ziemi PAN w Warszawie oraz prywatnej kolekcji sztuki złotniczej Magdaleny Kwiatkiewicz. Ponadto będą prezentowane prace z bursztynem ze zbiorów prywatnych m.in. Andrzeja Bossa, Agaty i Krzysztofa Całków, Pawła Kaczyńskiego, Andrzeja Kupniewskiego, Grzegorza Piro, Eugeniusza Salwierza, Magdaleny i Tomasza Stajszczaków oraz Marcina Zaremskiego.

Wystawa będzie połączona z promocją dwóch książek: wydanej pod tym samym tytułem „Bursztyn nie tylko nad Bałtykiem” będącej zbiorem artykułów prezentujących dokonania bursztynników w Polsce centralnej i południowej, oraz „Bursztyn w Polsce i na świecie” autorstwa prof. Barbary Kosmowskiej-Ceranowicz, która została uhonorowana Złotą Różą i uznana za najlepszą publikację popularno-naukową w sezonie wydawniczym 2011/12.

Dodatkową atrakcją będzie prezentacja pozyskanych przez Muzeum unikatowych inkluzji skorupiaków w bursztynie bałtyckim z rodzaju Palaegammarus i Synurella.

Wystawę „Bursztyn nie tylko nad Bałtykiem”, której organizatorami są Polska Akademia Nauk Muzeum Ziemi w Warszawie oraz Międzynarodowe Centrum Targowe, objął patronatem marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Ekspozycja będzie prezentowana do 31 maja 2013 r.

„Bursztyn nie tylko nad Bałtykiem”
wernisaż: 18 października, godz. 18.00
termin: 19.10.2012 – 31.05.2013
miejsce: PAN Muzeum Ziemi w Warszawie