plzh-CNenetdelvltnorues

Taki tytuł nosi książka i wystawa prezentująca dokonania bursztynników z Polski centralnej i południowej – premiera i wernisaż na targach Złoto Srebro Czas w Warszawie. Wśród eksponatów znajdą się prace zarówno nieco zapomnianych już twórców, jak i całkiem współczesnych.

„Bursztyn słusznie kojarzy się z Bałtykiem, bowiem właśnie wokół niego występują najbogatsze złoża i właśnie tam skoncentrowany jest przemysł bursztynowy. Naszym celem jest pokazanie, że również w innych regionach kraju wiele się w tej dziedzinie dokonało i dokonuje” – mówi prof. Barbara Kosmowska-Ceranowicz.

Wystawa będzie prawdziwą gratką dla uczestników warszawskich targów, bowiem zostaną na niej zaprezentowane eksponaty z bursztynem wypożyczone z różnych placówek muzealnych, m.in. z Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym, Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, Muzeum Narodowego w Poznaniu i Krakowie, z Galerii Sztuki w Legnicy, Muzeum w Gliwicach i z Muzeum Ziemi PAN w Warszawie. Ale nie tylko dlatego będzie to wyjątkowa wystawa: jeszcze nigdy wyroby z bursztynu, nie doczekały się tak przekrojowej ekspozycji, która obejmowałaby okres od końca XIX wieku po współczesność, prezentującej dorobek twórców z tak dużego obszaru.

Zostaną na niej przedstawione prace nieco zapomnianych już twórców – np. Olgierda Vetesco czy Ryszarda Brudzewskiego, znanych, choć raczej nie zawsze kojarzonych z pracami z bursztynem – np. Jadwigi i Jerzego Zaremskich, Danuty i Szczęsnego Kobielskich i Joachima Sokólskiego, oraz prace współczesnych znanych twórców, takich jak Andrzej Boss, Jacek Baron czy Eugeniusz Salwierz. I wielu innych, którzy odnieśli znaczące sukcesy na polu projektowania biżuterii z bursztynem, a także rzeźby, wnosząc tym samym znaczący wkład w rozwój tej dziedziny rzemiosła artystycznego.

Podobnie jak książka, również i wystawa „Bursztyn nie tylko nad Bałtykiem” zostanie podzielona na cztery części, dokumentujące sztukę ludową, dokonania artystyczne do końca XIX w. i z przełomu wieków oraz współczesność z uwzględnieniem roli placówek edukacyjnych i muzealnych w rozwoju sztuki bursztynniczej. Po trzydniowej prezentacji na targach Złoto Srebro Czas wystawa zostanie przeniesiona do Muzeum Ziemi PAN w Warszawie, gdzie warto będzie zobaczyć ją jeszcze raz, gdyż zostanie uzupełniona o kolejne wartościowe eksponaty. Wśród nich będzie m.in. bursztynowe skryptorium wykonane dla J. I. Kraszewskiego w fabryce Braci Bernsteinów w Ostrołęce wypożyczone z Muzeum Narodowego z Poznania. Wystawa będzie tam eksponowana od 18 października do maja 2013 r.

Wydawnictwo i wystawa mają na celu uzupełnienie wizerunku Polski jako kraju słynącego z obróbki bursztynu i mającego w tej dziedzinie nie tylko znaczące dokonania, ale i odległe tradycje potwierdzane w wykopaliskach archeologicznych.