plzh-CNenetdelvltnorues
Anna Wojdan - 2. miejsce w konkursie "Krzemień pasiasty - kamień optymizmu"

W tym roku mija 40 lat, odkąd krzemień znalazł zastosowanie we współczesnej biżuterii. Okolicznościowa wystawa „Czterdziestka” – po prezentacji w Barcelonie, Gdańsku i Legnicy – będzie wydarzeniem specjalnym targów Midora w Lipsku.  

To już druga w ciągu ostatnich miesięcy wystawa krzemienia pasiastego zagranicą: w listopadzie ubiegłego roku prace z I Ogólnopolskiego Konkursu Biżuterii Autorskiej „Krzemień pasiasty – kamień optymizmu” były prezentowane w ramach wystawy „Designed in Poland” w Barcelonie. Już w najbliższy weekend wystawa uzupełniona o wyselekcjonowane, najlepsze prace złotnicze i rzeźbiarskie, naturalne okazy oraz fotografie zostanie pokazana pod nazwą „Czterdziestka” jako wydarzenie specjalne na Targach Zegarków i Biżuterii Midora w Lipsku. Mija bowiem 40 lat od czasu, kiedy w pracowni Cezarego Łutowicza powstały pierwsze prace złotnicze, w których krzemień został użyty – z powodzeniem – w charakterze kamienia ozdobnego. Kolejne lata upłynęły na propagowaniu jego wyjątkowych walorów. Co udało się osiągnąć przez te cztery dekady? To właśnie dokumentuje ta jubileuszowa wystawa.

„Chciałbym podkreślić, że jest ona efektem działań niewielkiej grupy osób, które włożyły nieoceniony wkład w budowanie marki krzemienia pasiastego – kamienia jeszcze bardziej ‘polskiego’ niż bursztyn, ponieważ występuje on tylko i wyłącznie w Górach Świętokrzyskich” – podkreśla Cezary Łutowicz, który będzie obecny na wystawie w Lipsku.

Krzemień pasiasty nie jest aż tak popularny jak bursztyn i nie ma tak bogatej historii obróbki, ale ma stale rosnącą rzeszę zwolenników. Zachwyt budzi przede wszystkim jego rysunek, w którym można zobaczyć przestrzeń, wzburzone wody, krajobrazy ziemi, świat roślin i zwierząt… Rysunek, który ukazuje całe bogactwo czterech żywiołów – bowiem uderzony jeden o drugi miota również ogień...

Doceniany coraz bardziej przez liczne rzesze jego posiadaczy, awansuje na salony elit, gości w muzeach i galeriach, w pracach naukowych i czasopismach, w świadomości projektantów biżuterii i mody. W 2011 był kamieniem polskiej prezydencji w Unii Europejskiej i pod postacią eleganckich spinek do mankietów promował Polskę w świecie. A rok 2012 jest dla krzemienia jubileuszowy, ponieważ mija właśnie 40 lat, odkąd krzemień zaczął być stosowany we współczesnej biżuterii.