plzh-CNenetdelvltnorues
Praca "Słonecznik" Eleny Gradinarowej

To już druga polska odsłona tej rosyjskiej wystawy: od 10 sierpnia w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie będzie prezentowana wystawa „Bursztynowy brzeg Rosji”: wyroby charakterystyczne dla wytwórczości z regionu, który może się poszczycić istotnymi dokonaniami w dziedzinie obróbki bursztynu.

Przygotowana przez Muzeum Bursztynu w Kaliningradzie wystawa przybliżać będzie historię bursztynu oraz powstałe w oparciu o użycie tego kamienia rzemiosło artystyczne. Zapoznać się będzie można m.in. z naukowymi rekonstrukcjami wyrobów pochodzących z XV-XIX wieku, dającymi wyobrażenie o rozwoju artystycznej obróbki bursztynu na przestrzeni wieków. Z kolei wyroby pochodzące z kolekcji działającej w latach 1926-1945 Bursztynowej Manufaktury w Königsbergu oraz seryjna produkcja Kaliningradzkiego Kombinatu Bursztynowego z lat 1950-1980 są przykładami produkcji fabrycznej.

Niezwykle interesujące są dzieła współczesnych artystów, takich jak: Ernest Lis i Giennadij Łosjec – słynący z wyrobu fajek, tabakierek i szkatułek; Igor Brasjunas i Andriej Kawecki – wykorzystujący bursztyn jako materiał rzeźbiarski; Elena Gradinarowa – której prace charakteryzują się połączeniem bursztynu ze skórą; Worobjow ukazujący w powiększonej skali znanych ze swej miniaturowości przedstawicieli flory i fauny; Aleksander Kryłow – który miał swój udział w odtworzeniu słynnej siedemnastowiecznej Bursztynowej Komnaty; a także Olga Badmajewa i Olga Szorochowa.

           
Wystawa „Bursztynowy brzeg Rosji”
Miejsce:
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Galeria Gotycka (wejście J)
Termin: 10 sierpnia do 23 września 2012
Bilety: normalny 6 zł, ulgowy 4 zł