Prezentacje polskiej biżuterii artystycznej zagranicą to ciągle jeszcze rzadkość. Tym bardziej więc cieszy pozytywnie odebrana wystawa biżuterii i obiektów Grupy Sześć i Sławomira Fijałkowskiego „International Interidea” w znanej koneserom galerii V&V w Wiedniu.

„Jestem mile zaskoczona poziomem prac polskich twórców, których mam przyjemność prezentować w mojej galerii” – powiedziała Veronika Schwarzinger, właścicielka galerii V&V. „Bardzo sobie w nich cenię polską autentyczność oraz zaskakującą zdolność, również warsztatową, do realizacji pomysłów na wysokim poziomie. Zafascynowało mnie to już kilka lat temu przy moich pierwszych kontaktach z polską sztuką złotniczą, i cieszę się, że z biegiem czasu nic z tej autentyczności nie uległo zatraceniu” – wyjaśnia. Jej zdaniem polscy twórcy zupełnie inaczej interpretują trendy i idee widoczne w sztuce i designie, w nieco odmienny i przez to interesujący sposób przekładając je na język artystycznych obiektów i biżuterii. „Podoba mi się, że jest wyraźna różnica między designem a sztuką – widać to szczególnie dobrze na przykładzie prac Arka Wolskiego, który oferuje zarówno dobrą sztukę, jak i dobre wzornictwo” – podkreśla.

Na wystawie prezentowanych jest kilkadziesiąt prac biżuteryjnych Sławka Fijałkowskiego i członków Grupy Sześć: Arka Wolskiego, Pawła Kaczyńskiego, Krzysztofa Roszkiewicza, Bogumiła Bytomskiego i Marcina Tymińskiego. „Każdy z nas wybrał swoje najciekawsze prace z wystaw tematycznych, które organizowaliśmy w sumie przez ponad 10 lat jako Grupa, oraz dodatkowe, które definiują nas jako twórców” – wyjaśnił Paweł Kaczyński.

Wystawę „International Interidea” można oglądać do 20 maja. Zgodnie z tradycją najlepsze zdaniem właścicielki prace z każdej ekspozycji, jaka odbywa się w ciągu roku galerii V&V, zostaną zaprezentowane na wystawie retrospektywnej w grudniu. „Z pewnością nie jest to ostatnia prezentacja polskich twórców w mojej galerii” – podsumowała Veronika Schwarzinger.