Krzemień pasiasty to drugi po bursztynie kamień kojarzony z Polską. Jego walory estetyczne i zdobnicze będą prezentowane na specjalnej wystawie „CZTERDZIESTKA – 40 lat krzemienia pasiastego w biżuterii” na targach Amberif w Gdańsku.

Po pierwszym pokazie niepełnej wystawy pokonkursowej I Ogólnopolskiego Konkursu Biżuterii Autorskiej „Krzemień pasiasty – kamień optymizmu” w Barcelonie w ramach „Designed in Poland”, kolejna, znacznie poszerzona, odbędzie się w Gdańsku podczas Międzynarodowych Targów Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif. Będzie to prezentacja wyselekcjonowanych, najlepszych prac i fotografii z pięciu wystaw towarzyszących I Festiwalowi „Krzemień pasiasty – kamień optymizmu”, jaki odbył się w Sandomierzu w dniach 2 września – 11 listopada 2011 r.: „Krzemień pasiasty – żywioły w kamień zaklęte” (wystawa minerału w swej naturalnej i odsłoniętej formie); „W dłoniach krzemień pasiasty” (rekonstrukcje narzędzi pradziejowych i przedmiotów wykonanych z tego kamienia), Ogólnopolski Konkurs Biżuterii Autorskiej „Krzemień Pasiasty – Kamień Optymizmu; „W krzemieniu zastane” (wystawa fotografii Cezarego Łutowicza) oraz „Krzemień pasiasty – kamień wyobraźni” (impresje fotograficzne autorstwa Ewy Sierokosz i Eweliny Ury). Wystawie towarzyszy katalog, w którym znajdziemy liczne zdjęcia i informacje o Festiwalu oraz krzemieniu pasiastym.

W roku 2012 upływa 40 lat od chwili, gdy Cezary Łutowicz, mieszkający w Sandomierzu, wykonał pierwsze egzemplarze biżuterii srebrnej z zastosowaniem krzemienia pasiastego. Kamień, leżący na drogach i miedzach, będący odpadem podczas pozyskiwania wapienia na potrzeby przemysłu, znalazł swoje nowe, szlachetne zastosowanie. Od tego czasu w Sandomierzu wytworzyła się tradycja obróbki tego minerału, oprawy oraz sprzedaży biżuterii z „kamieniem optymizmu”. Od 2000 r. odbywają się w tym mieście Warsztaty Złotnicze pod tytułem „Krzemień pasiasty – kamień optymizmu”, a od 2004 r. w stałej ekspozycji Muzeum Okręgowego w Sandomierzu znajduje się jedyna w świecie muzealna kolekcja przedmiotów i biżuterii z tym kamieniem. W roku 2007 odbyła się pierwsza sesja naukowa pt. „35 lat krzemienia pasiastego w biżuterii”, podczas której Sandomierz ogłoszono Światową Stolicą Krzemienia Pasiastego. Stał on się też kamieniem polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Słusznie, bo to tylko polski kamień, „rzadszy niż diament”.

40 lat krzemienia, 40 uczestników wystawy, kilkadziesiąt prac, które ukazują nie tylko biżuterię z tym kamieniem, ale i sam minerał, jego piękno, malarskość, wyjątkowość. Bo czyż istnieje w Polsce coś jeszcze, co mamy tylko u siebie? Poza krzemieniem pasiastym właśnie?

Wystawa „CZTERDZIESTKA – 40 lat krzemienia pasiastego w biżuterii”
Targi Amberif, Galeria Projektantów
Wernisaż: 21 marca, godz. 17