Tym razem Stowarzyszenie „Bursztynowa Planeta JANTAR” przygotowało aż trzy wystawy – bursztynu i jego fotografii – ukazujące piękno naturalnych odmian.  

Pod tytułem „Planeta JANTAR – makro & mikro” kryją się dwie wystawy fotografii bursztynu, na których będą prezentowane zdjęcia makro Barbary Gronuś-Dutko i prawie zupełnie nieznany świat mikrofotografii bursztynu Mikołaja Koltovoy`a, naukowca z Moskwy. Jest on fizykiem optykiem, ekspertem w dziedzinie mikroskopii; od trzech lat współpracuje z prof. Matsujem z Kijowa nad badaniem bursztynu metodą analizy spektralnej. Zafascynowały go struktury bursztynu, ich nieskończona a przy tym niepowtarzalna różnorodność kształtów. Efekt jego fascynacji i prób uchwycenia piękna bursztynu widzianego przez soczewkę mikroskopu będzie można oglądać na specjalnej wystawie w Gdańsku.

Na kolejnej wystawie pod hasłem „Barwy Świata Zaklęte w Bryłkach Bursztynu” goście targów Amberif zobaczą odmiany pochodzące z Delty Gdańskiej ze zbiorów Barbary Gronuś-Dutko i Jerzego Dutko, z różnych stron świata – Janusza Fudali oraz z Europy Wschodniej – Mikołaja Koltowoy’a.

Stowarzyszenie „Bursztynowa Planeta JANTAR” rozpoczęło swoją działalność w 2010 r., organizując cykl wystaw pt. „Planeta JANTAR Inspiruje Artystów” prezentowanych w wielu miastach Polski do marca 2012 r. Celem Stowarzyszenia jest promocja bursztynu bałtyckiego, jego naturalnej urody i właściwości, polskiej kultury i sztuki oraz artystów i rzemieślników tworzących w bursztynie lub czerpiących z niego inspirację, jak również promocja artystów i fotografików czerpiących inspirację z przyrody. Jest on realizowany poprzez główny projekt Szlaku Bursztynowego XXI w., łączącego Trójmiasto, Warszawę, Kraków i Rabkę – cztery bursztynowe stolice Polski.