plzh-CNenetdelvltnorues
"Drzewo życia"

2 lipca br. w Centrum Wystawowo-Konferencyjnym krakowskiego Zamku Królewskiego na Wawelu została otwarta wystawa bursztynu z kolekcji Lucjana Myrty zatytułowana „Drzewo życia”, na której sopocki artysta przedstawił także nowe, nieprezentowane wcześniej prace.

Najbardziej imponującym obiektem jest tytułowe „Drzewo życia” – obraz, który wedle intencji autora ma być zachętą do rozmyślania nad przedstawionymi tu ideami. Napis po hebrajsku, pochodzący z Księgi Rodzaju, oznacza „miłość, wiara, nadzieja” i ma szczególne znaczenie dla Lucjana Myrty: „Ta opowieść jest dla mnie balsamem, gdyż mówi, że najświętszy Bóg może naprawić wszystko, co się kiedykolwiek zdarzyło, nawet przywrócić do życia.”
Kolejny to kabinet, którego tematyka została poświęcona rybom – inspiracją do jego stworzenia były kolory i piękno morza, ale także możliwość oddania tego poprzez bursztyn. W centralnej części umieszczony został zegar w kształcie koła sterowniczego, natomiast na samej górze widnieje żaglowiec.
Z okazji obchodów 200-lecia urodzin Fryderyka Chopina powstał obraz przedstawiający kompozytora i George Sand, w którym Lucjan Myrta starał się dochować wierności epoce, co widać na przykładzie strojów.

W sumie na wystawie można zobaczyć kilkaset eksponatów z największej na świecie prywatnej bursztynowej kolekcji rozlokowanych w czterech salach, m.in. szkatuły, zegary, lampy, świeczniki, wazony, rzeźby, obrazy i ozdoby stołu. „W tym wszystkim najważniejszy jest bursztyn – zgromadziliśmy się, by go podziwiać. Dla mnie jest on darem bożym. Jego wielobarwność mnie urzeka, nawet po obejrzeniu dziesiątek ton bursztynu. Ta wystawa to jednak nie tylko bursztyn i pasja, ale też ogromna praca – ale kiedy praca staje się pasją, to człowiek nawet nie widzi, kiedy 40 lat minęło” – podsumował Lucjan Myrta, zachęcając do zwiedzania wystawy. Jak sam przyznał, nie wszystkie eksponaty tu się pomieściły, i miejmy nadzieję, że będzie to pretekst do kolejnej jego wystawy na Wawelu.

Jest to już druga wystawa tego sopockiego artysty w Wawelu. Pierwsza zatytułowana „Bursztyn – Lucjan Myrta” odbyła się w czerwcu 2007 roku, a jej najważniejszych eksponatem był bursztynowy skarbiec wzorowany na meblu królowej Marii Antoniny w Wersalu. Aktualna odbywa się pod patronatem Miasta Gdańska – prezydent Paweł Adamowicz był obecny na jej uroczystym otwarciu.

Wystawa potrwa do końca września 2010 r. Jest czynna jest codziennie w godzinach 10.00 – 18.00.