plzh-CNenetdelvltnorues

Galeria Amber Art zaprasza 17 czerwca do Barcelony na wystawę prac gdańskiej artystki Danuty Czapnik, na której zostanie pokazana przede wszystkim biżuteria prezentowana podczas Gali Mody i Bursztynu Amberif 2010 – Carnaval.

Wprawdzie Barcelona stolicą karnawału nie jest, jednak tamtejszym odbiorcom z pewnością spodoba się soczysta kolorystyka biżuterii Danki Czapnik: szalone zestawienia barwnych kamieni jubilerskich, materiałów i piór, srebra, rzemieni i bursztynu. Jej ozdoby ożywiają, rozświetlają i dodają energii. A promienie hiszpańskiego słońca z pewnością dodatkowo spotęgują ich pozytywne oddziaływanie.
Uzupełnieniem wystawy będzie malarstwo i grafika – również autorstwa Danuty Czapnik.

Jest to już druga indywidualna wystawa polskiej artystki tworzącej biżuterię w galerii Amber Art. Pierwsza była poświęcona Małgorzacie Mieleszko-Myszce i odbyła się w maju. Prowadzący galerię Diana Niewiadomska i Łukasz Masewicz na stałe współpracują z polskimi artystami, m.in. z Dorotą Gulbierz, Dorotą Kos, Janem Pomianowskim i Adamem Czeremańskim. Nie ograniczają się jednak tylko do biżuterii – w ich galerii odbyły się dotychczas dwie wystawy malarstwa i rysunku Marty Lebek i Julity Malinowskiej. Polskich artystów starają się promować w połączeniu z artystami z innych krajów i planują kolejne wystawy „naszych” twórców.

Ważne miejsce w ich galerii zajmuje bursztyn: „Bursztyn jest sposobem na bycie blisko naszych polskich korzeni. Jest kamieniem, który podlega ciągłemu rozwojowi i zmianom. W taki sam sposób wyraża się kreatywny charakter Amber Art – jest to miejsce stale podlegające zmianom przy zachowaniu idei otwartości realizowanej przez wszystkich tych, którzy z nami współpracują” – mówi Łukasz Masewicz. Bursztyn jest dla nich czymś więcej niż tylko obiektem handlowym – jest ich pasją. Odbudowanie dobrej marki polskiego bursztynu stało się ich celem, a drogą do niego wiodącą są m.in. ekspozycje i wystawy indywidualne prac polskich artystów i projektantów biżuterii. Znając upodobania lokalnych odbiorców i turystów, oferują także biżuterię własnego autorstwa – zarówno o tradycyjnym wzornictwie, jak i charakteryzującą się niekonwencjonalnymi zestawieniami materiałów.

Polecamy:
Bursztyn, kryształy i... pawie pióra
Twórczość jest balansowaniem na linie - rozmowa z Danutą Czapnik