plzh-CNenetdelvltnorues
Na zdjęciu (od prawej) Joanna Grążawska, Paweł Adamowicz i Adam Koperkiewicz

Dziedziniec Zespołu Przedbramia wypełniony miłośnikami bursztynu, zdjęcia zrobione bursztynowym obiektywem i tort uświetniły uroczystość 10 rocznicy powołania Muzeum Bursztynu.

W piątek 14 maja odbyły się symboliczne urodziny Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Witający gości prezydent Gdańska Paweł Adamowicz wspominał, jak w latach 80. jako student wydziału Prawa i Administracji bywał w Zespole Przedbramia na zajęciach z kryminalistyki i jak bardzo w tym czasie zmienił się obiekt, w którym teraz prezentowane są najpiękniejsze rzeczy stworzone z tego, z czego Gdańsk słynie – bursztynu. Dziesięć lat temu prezydent podpisał decyzję o utworzeniu nowego oddziału Muzeum Historycznego Miasta Gdańska – dziś najczęściej odwiedzanej placówki tego typu w Trójmieście. W tym czasie zespół pracowników dokonał wielkiej pracy, jaką było stworzenie od podstaw wszechstronnej kolekcji, na którą składają się cenne okazy przyrodnicze, znamienite zabytki sztuki dawnej, współczesne wyroby rzemiosła artystycznego oraz nowoczesna biżuteria.

Z tej okazji na ręce Joanny Grążawskiej, kierownika Muzeum Bursztynu, w imieniu bursztynników Ewa Rachoń złożyła podziękowanie wszystkim pracownikom muzeum za trud, jaki wkładają w promocję złota Bałtyku i przygotowanie interesujących wystaw. Firma S&A Bursztynowa Biżuteria uhonorowała ją kolią z naturalnego, białego bursztynu.

10-lecie Muzeum Bursztynu zbiega się w tym roku z 40-leciem utworzenia Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Z tej okazji dyrektor MHMG Adam Koperkiewicz wręczył gdańskim bursztynnikom medale wybite z okazji tego jubileuszu. Otrzymali je Zbigniew Strzelczyk – prezes Izby Bursztynu, Jacek Ostrowski – projektant biżuterii oraz Ewa Rachoń – dyrektor targów Amberif i wiceprezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników. Ewa Rachoń została uhonorowana także medalem wybitym z okazji 450 rocznicy podpisania Pokoju Oliwskiego kończącego Potop Szwedzki (oryginał traktatu pokojowego prezentowany jest w innym oddziale MHMG – Dworze Artusa).

Gości powitał także Marek Mazur, konstruktor bursztynowego obiektywu i pomysłodawca wystawy „Gdańsk w Bursztynowym Obiektywie”. Przybyli na to wydarzenie fotograficy pojedynkowali się w tłumie na obiektywy. Gośćmi honorowymi wydarzenia były uwiecznione na bursztynowych zdjęciach prezydentowa Danuta Wałęsa i gdańska aktorka Dorota Kolak oraz konsulowie Rosji i Francji. Po złożeniu życzeń na dziedzińcu muzeum wszyscy zostali poczęstowani tortem i zaproszeni do zwiedzania całego muzeum, a szczególnie nowootwartej wystawy „Gdańsk w Bursztynowym Obiektywie”, którą do końca roku można oglądać w Sali Sądowej.