plzh-CNenetdelvltnorues
Bursztynowa soczewska skonstruowana przez Marka Mazura

10. rocznica powołania Muzeum Bursztynu jako Oddziału Muzeum Historycznego Miasta Gdańska stała się doskonałą okazją do powstania niezwykłej wystawy ,,Gdańsk w bursztynowym obiektywie” przedstawiającej fotografie Gdańska i gdańszczan wykonane jedynym na świecie obiektywem z bursztynową soczewką skonstruowanym przez Marka Mazura.. Wystawy, która jednocześnie pokazuje i miasto, i nowatorskie wykorzystanie bursztynu.

Znany gdański konstruktor miniaturowych aparatów fotograficznych Marek Mazur wykonał pierwszy i na razie jedyny na świecie drewniany obiektyw fotograficzny z soczewką z przezroczystego, polerowanego bursztynu. Jest to unikatowe na skalę światową zastosowanie bursztynu. Obiektyw jest w fazie prototypu, nie są jeszcze rozpoznane jego wszystkie fizyczne cechy. Wyjątkowe właściwości i możliwości bursztynowej soczewki można dopiero właściwie poznać przy fotografowaniu konkretnych obiektów przez profesjonalistów.

Do projektu zostali zaproszeni najlepsi gdańscy fotograficy reprezentujący różne pokolenia, odrębne dziedziny fotografii, odmienne wykształcenie. Różnorodność w doświadczeniu zawodowym i podejściu do fotografowanej postaci czy przedmiotu pomogły wydobyć nowe wartości i jakość bursztynowych fotografii. Powstały zdjęcia bardzo osobiste, gdyż każdy z fotografujących widzi Gdańsk inaczej. Wyłania się z nich portret miasta o niezwykłym uroku, malowniczości i subtelności.

Autorami zdjęć, oprócz samego konstruktora Marka Mazura, są: ks. Sławomir Czalej, Roman Jocher, Wojtek Korsak, Maciej Kosycarz, Dariusz Kula, Agnieszka Lendzion, Michał Mazurkiewicz, Grzegorz Mehring, Leszek Jerzy Pękalski, Monika Rohde, Stanisław Składanowski, Marcin Sylwańczyk, Michał Kosma Szczerek, Witold Węgrzyn.

Wystawie towarzyszy bogato ilustrowany katalog, w którym najpopularniejsze widoki Gdańska i najbardziej znani gdańszczanie oglądani przez bursztyn zyskali ciepłą, złotawą barwę i nowy, trochę odrealniony wymiar. Projekt został dofinansowany w drugim otwartym konkursie ofert na realizację zadań z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji organizowanym przez Biuro Prezydenta ds. Kultury w Gdańsku.

10 lat Muzeum Bursztynu

Powołane w 2000 r. przez Radę Miasta Gdańska Muzeum Bursztynu przez 10 lat wykonało ogromną pracę. Przede wszystkim stworzyło od podstaw wszechstronną kolekcję, na którą składają się cenne okazy przyrodnicze, znamienite zabytki sztuki dawnej, współczesne wyroby rzemiosła artystycznego oraz nowoczesna biżuteria, dzieło wybitnych projektantów. W zabytkowym Zespole Przedbramia ulicy Długiej została otwarta w 2006 r. nowoczesna, multimedialna wystawa prezentująca historię powstania bursztynu, jego właściwości, pozyskiwanie oraz obróbkę na przestrzeni dziejów. Dzisiaj Muzeum Bursztynu należy do najchętniej odwiedzanych miejsc w Gdańsku.

Wernisaż wystawy został zaplanowany na 14 maja, prace będzie można oglądaćdo końca roku.