plzh-CNenetdelvltnorues

Kalisz z zapałem realizuje projekt „Wyprawa po bursztyn”. Po sfinalizowaniu budowy repliki wozu kupców rzymskich przyszedł czas na wystawy: w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej już można oglądać „Nasz Bursztyn”, a od jutra w Centrum Rysunku i Grafiki im. T. Kulisiewicza „Gdańsk – Światową Stolicą Bursztynu”.

„Nasz Bursztyn”

Wystawa pokazuje „codzienne normalne myślenie o bursztynie” członków Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych. Po prezentacji wystawy w Warszawie, Gdańsku i Bremie przyszedł czas na najstarsze miasto w Polsce. Stało się to możliwe dzięki współpracy pomiędzy władzami Gdańska i Kalisza w ramach deklaracji Forum Miast Szlaku Bursztynowego, które odbyło się w maju 2009 roku. Ekspozycja prezentowana jest w cyklu „Bursztynowe Fascynacje. Magia Bursztynu” organizowanych przez Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej. W ten sposób spełniają się słowa prezydenta Kalisza Janusza Pęcherza, który w czasie tradycyjnego spotkania noworocznego ogłosił 2010 rok bursztynowym. I tak, w marcu miasto Kalisz udanie zaprezentowało replikę wozu kupców rzymskich podczas największych na świecie targów bursztynu Amberif 2010. Replika będzie pokazywana jeszcze podczas Gdańskich Targów Turystycznych w dniach 16-18 kwietnia br., które odwiedza co roku blisko 10 tysięcy osób. Pozostanie ona w Gdańsku niemal do końca maja: – Chcemy wykorzystać wóz do promocji Muzeum Bursztynu i II Forum Miast Szlaku Bursztynowego – zapowiada Robert Pytlos, koordynator Prezydenta Gdańska ds. bursztynu.

”Gdańsk – Światową Stolicą Bursztynu”

Jak zapowiada Lechosław Ochocki z Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej to nie koniec bursztynowych atrakcji w Kaliszu w marcu. W najbliższy piątek w Centrum Rysunku i Grafiki im. T. Kulisiewicza odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy "Gdańsk – Światową Stolicą Bursztynu". Po prezentacji w Bremie i Gdańsku zobaczą Kaliszanie. Na 100 planszach przedstawia zbiory Muzeum Bursztynu w Gdańsku, w tym obiekty przyrodnicze, bryły bursztynu, inkluzje, a także obiekty historyczne i współczesną sztukę bursztynniczą. Jest to nowoczesna, przenośna ekspozycja promująca bursztyn oraz Gdańsk jako jego światową stolicę; towarzyszy jej trzyjęzyczna ulotka opisująca wszystkie obiekty i przedstawiająca istotne informacje o bursztynie. Dodatkową atrakcją będzie ekspozycja prac nagrodzonych w konkursie „Bursztynowe Rzemiosło” oraz pokazy obróbki i szlifowania bursztynu metodami tradycyjnymi i nowoczesnymi zorganizowane przez Krajową Izbę Gospodarczą Bursztynu.

Wystawę „Nasz Bursztyn” Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych przygotowaną przy współpracy Biura Prezydenta ds. Promocji Miasta Gdańska oraz ekspozycję „Gdańsk – Światową Stolicą Bursztynu” zorganizowano ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Kultura 2007- 2013.