plzh-CNenetdelvltnorues
Elżbieta Sobótka w towarzystwie projektantów

W reprezentacyjnych salach ratusza w Mosbach k. Heidelbergu do 21 marca można oglądać biżuterię Mariusza Gliwińskiego oraz dzieła sztuki sakralnej Mariusza Drapikowskiego na wystawie zatytułowanej „Bursztyn – skarby Bałtyku”.

Na wernisażu 21 stycznia br. była obecna konsul generalna Elżbieta Sobótka z Monachium, która objęła to wydarzenie patronatem honorowym. „Spotkania to podstawowe elementy ludzkiego współżycia, a sztuka daje ku temu ogromne możliwości” – powiedziała, otwierając wystawę. Obaj polscy projektanci są zgodni, że należą się jej wielkie brawa za zaangażowanie i świetne przemówienie, którym ujęła zarówno niemiecką, jak i polską publiczność. Specjalne podziękowania kierują także na ręce Huberta Sawatzkiego, pomysłodawcy i organizatora – we współpracy z miastem i Volkshochschule (VHS) – wystawy oraz wielkiego miłośnika bursztynu.

958_2

Obecny na wernisażu burmistrz Mosbach Michael Jann podkreślał, że ozdobne sale ratusza stały się teraz „salami z ozdobami”, dzięki czemu w jego oczach awansowały nawet do miana bursztynowej komnaty. Otwarciu wystawy towarzyszyła prelekcja Moniki Nusch na temat bursztynu i jego fascynujących właściwości, sztuki gdańskiej i twórców, którzy w umiejętny sposób łączą go ze srebrem, jak również koncert muzyki gitarowej.

Niemiecka publiczność może oglądać bursztynowe prace Mariusza Drapikowskiego i Mariusza Gliwińskiego, które – choć różne tematycznie – doskonale się uzupełniają, pokazując dwa z wielu fascynujących oblicz sztuki bursztynniczej.