Do 18 października br. w Centrum Biologii w Linz można oglądać fascynującą wystawę bursztynowych inkluzji zatytułowaną „Uwięzione w bursztynie”.

W skamieniałej żywicy drzew zostały zachowane „chwilowe ujęcia” datowane na miliony lat. Niektóre z nich można oglądać na wystawie w Centrum Biologii (Biologiezentrum) w Linz, zorganizowanej we współpracy Muzeum Bursztynu w Połądze i uniwersytetem w Wilnie. Oprócz bardzo dobrego zachowania skamielin do czasów obecnych fascynuje charakterystyczny dla bursztynu aspekt: zachowanie osobników niektórych gatunków, jak również uchwycenie wzajemnych zależności między przedstawicielami różnych gatunków. Wypływająca żywica zaskoczyła niektóre insekty w czasie takich czynności życiowych jak składanie jaj, wykluwanie czy też linienie. Dzięki temu możliwa jest obserwacja pająków przędących sieci oraz chwytających ofiarę.

Fantastycznym świadectwem ekosystemu bursztynowego lasu jest uwiecznienie w bursztynie symbiotycznych stosunków między różnymi gatunkami oraz dowodem na to, że takowe istniały już miliony lat temu. Na wystawie prezentowana jest bryłka z zaleszczotkami, które przyczepiają się za pomocą szczypiec do owadów, zapewniając sobie w ten sposób transport. Nicień został uwięziony w żywicy, w momencie kiedy wsysał się w samicę komara. Gnidy na włosach ssaków udowadniają, że te już 50 milionów lat temu były nękane przez wszy. W bursztynie zachowały się także zwierzęta, które nie miały twardego pancerza ani też szkieletu – generalnie inkluzji zwierzęcych jest mało. Większość dawnych świadectw życia zachowanego w bursztynie datowanych jest na późny mezozoik oraz kenozoik, co znaczy, że liczą one sobie między 8 a 140 milionów lat.

Wystawie towarzyszą warsztaty dla dzieci, młodzieży o dorosłych, których celem jest zaprezentowanie bursztynu nie tylko jako surowca jubilerskiego, ale przede wszystkim jako ważnego z punktu widzenia historii Ziemi materiału zachowującego świadectwa dawnego życia. Wystawa „Uwięzione w bursztynie” jest czynna do 18 października w Centrum Biologii w Linz/Dornach.

Więcej informacji:
Biologiezentrum Linz/Dornach